Evropska komisija predložila je standardizovane oznake "bez alkohola", "0,0 odsto" i "alkohol-lagano" za vina sa smanjenim ili bezalkoholnim sadržajem (NoLo vina), kako bi povećala njihovu privlačnost na tržištu.
U okviru novog "vinskog paketa", EU predlaže tri nove kategorije kako bi se terminologija ujednačila u svim državama članicama i podržao rastući sektor bezalkoholnih vina.
Cilj ovog paketa je da pomogne proizvođačima u prilagođavanju potrošačkim navikama, boljoj kontroli proizvodnje i iskorišćavanju novih tržišnih prilika.
Prema predlogu, oznaka "bez alkohola" odnosiće se na vina sa sadržajem alkohola do 0,5 odsto po zapremini, dok će "0,0 odsto" biti rezervisano za vina sa maksimalnim sadržajem alkohola od 0,05 odsto. Kategorija "alkohol-lagano" primenjivaće se na vina čiji je procenat alkohola veći od 0,5 odsto, ali najmanje 30 odsto niži od standardne jačine pre procesa dealkoholizacije.
Novi pristup označavanju vina
Dosadašnja terminologija EU koristila je tehničke izraze poput "potpuno i delimično dealkoholizovano vino", koji nisu bili dovoljno razumljivi i privlačni potrošačima.
"Cilj je da se uvedu nazivi koji su jasniji i bliži potrošačima", objasnio je zvaničnik Evropske komisije.
Tehnologija dealkoholizacije značajno je napredovala, omogućavajući proizvodnju vina sa različitim nivoima alkohola – od umerenih (10-12 odsto alkohola) do potpuno bezalkoholnih varijanti.
Tri nove oznake već su u širokoj upotrebi, ali se trenutno različito regulišu u državama članicama. Nova pravila trebalo bi da obezbede jedinstveno označavanje vina širom EU.
Bezalkoholni kuvani vinjak za praznike?
Dok je industrija piva uspešno razvila bezalkoholne varijante, vinski sektor je u tome bio sporiji.
S obzirom na to da je globalno tržište NoLo pića dostiglo vrednost od oko 13 milijardi dolara u 2023. godini – što je rast od 62 odsto od 2018. – Evropska komisija želi da osnaži evropske proizvođače vina da se takmiče na tržištu koje sve više vodi računa o zdravlju.
Takođe, poslednjih godina raste potražnja za aromatizovanim vinima sa smanjenim sadržajem alkohola, pa novi propisi otvaraju vrata dealkoholizaciji proizvoda poput kuvanog vina (Glühwein), što je ranije bilo zabranjeno. Ova promena omogućiće da se takva vina označavaju istim terminima kao i druga bezalkoholna vina.
Šire mere za podršku vinskom sektoru
Vinski paket uključuje izmene više EU regulativa, kao odgovor na poziv država članica da se preduzmu hitne mere za revitalizaciju vinskog sektora.
Pored novih oznaka za NoLo vina, paket predviđa veću fleksibilnost u sadnji vinograda, mere za sprečavanje viškova u proizvodnji, jasnija pravila marketinga, veću podršku prilagođavanju klimatskim promenama, ujednačene zahteve za označavanje i podsticaje za razvoj vinskog turizma.
"Uveren sam da će naši predlozi doprineti stabilizaciji tržišta i omogućiti proizvođačima da iskoriste nove prilike i odgovore na promene u potrošačkim navikama", izjavio je evropski komesar za poljoprivredu Kristof Hansen.
Hansen će početkom aprila predstaviti paket Evropskom parlamentu, gde će se zalagati za brzo usvajanje ovih mera.
(EUpravo zato/Euronews)
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.