Konzumiranje prevelike količine alkohola šteti srcu, čak i ako ste mladi i u formi, upozoravaju autori nove studije i dodaju da je to jedan od razloga da se pijenje alkohola svede na minimum.
Razne vrste aritmija predstavljaju poremećaj srčanog ritma, a nastaju zbog poremećaja u stvaranju, odnosno sprovođenju električnog impulsa odgovornog za rad srca i mogu nastati kad pojedinac konzumira preveliku količinu alkohola, smatraju nemački naučnici.
Pili alkohol tokom istraživanja
Oni su proučavali ponašanje 200 mladića i devojaka koji redovno izlaze i pritom popiju dva do tri alkoholna pića. Svima je tokom istraživanja u krvi izmeren najviši nivo alkohola u krvi od 2,5 promila, što znači da su se osećali dezorijentisano, kazali su lekarii.
Naučnici su im proverili broj otkucaja pre, za vreme i nakon konzumacije alkohola. Dok su ispitanici pili alkohol, puls im se postupeno ubrzavao, a kod nekih je premašio 100 otkucaja u minutu.
Prema britanskoj Nacionalnoj zdravstvenoj službi (NHS) uredan i normalan broj otkucaja srca trebalo bi da iznosi između 60 i 100 otkucaja u minutu u stanju mirovanja.
Aritmija usledila nakon konzumiranja alkohola
Pet posto ispitanika je doživelo zabrinjavajuće aritmije, a većina je usledila nakon što su prestali da piju alkohol. I dok se u Nemačkoj održava Oktoberfest, festival posvećen pivu, stručnjaci podsećaju da alkohol može ozbiljno da utiče na rad srca.
"Kao kardiolozi moramo da kažemo da ova studija pruža dodatne dokaze o negativnom efektu akutne prekomerne konzumacije alkohola na zdravlje ljudi", rekao je Moric Siner, kardiolog iz Minhena i koautor studije objavljene u stručnom časopisu "European Heart Journal".
Naučnici kažu da dugoročne posledice aritmija prouzrokovanih alkoholom na zdravlje srca nisu poznate.
Redovno konzumiranje manjih količina alkohola može rezultirati aritmijom
Ipak, prema studiji koju su pre nekoliko godina sproveli stručnjaci iz Centra za srce i bolesti krvnih sudova Univerziteta u Hamburgu, čak i redovno konzumiranje manjih količina alkohola može rezultirati srčanom aritmijom koja se zove atrijalna fibrilacija.
Karakteriše je haotičan protok električnih impulsa koji uzrokuje ubrzan i nekoordinisan rad srca. Može biti privremena i započeti i prestati sama od sebe, ali neke epizode možda neće prestati ako se ne leče. Povezana je s moždanim udarom.
Postoje brojne vrste poremećaja srčanog ritma. Srčane aritmije se inače grupišu prema brzini otkucaja srca u minutu.
Tahikardija je ubrzan rad srca, što znači više od 100 otkucaja u minutu, a bradikardija usporen rad ili manje od 60 otkucaja u minuti.
(EUpravo zato/Index.hr)