Guverner Centralne banke Češke, Aleš Mihl, planira da uloži značajan deo nacionalnih rezervi u kriptovalutu bitkoin, što bi Češku moglo učiniti prvom zemljom u zapadnom svetu čija centralna banka poseduje kriptovalute.
On je najavio da će na predstojećem sastanku odbora predložiti strategiju investiranja u bitkoin sa ciljem diverzifikacije imovine banke. Ukoliko se njegov predlog usvoji, Češka narodna banka mogla bi usmeriti do pet procenata svojih rezervi, koje ukupno iznose 140 milijardi evra, u ovu digitalnu valutu, prenosi Financial Times.
Mihl je svestan visokih oscilacija u vrednosti bitkoina, kao i njegove relativno kratke istorije, ali naglašava da interes investitora za ovu imovinu konstantno raste. Posebno je istakao poteze američke kompanije BlackRock, koja je pokrenula fondove povezane s bitcoinom, kao i uticaj bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, koji je podržao deregulaciju i formirao specijalnu grupu za analizu nacionalnih digitalnih sredstava.
"Bitcoin vidim kao dobru priliku za diverzifikaciju naših rezervi. Iako bi Trampovi potezi mogli podstaći spekulativni rast, smatram da bi bitkoin beležio rast i nezavisno od toga, jer ga sve više investitora prepoznaje kao ozbiljnu alternativu", izjavio je Mihl.
Postoje i rizici
Ipak, mnogi stručnjaci upozoravaju na rizike povezane s ulaganjem centralnih banaka u kripto imovinu. Guverner nemačke Bundesbanke, Joakim Nagel, uporedio je bitkoin sa "digitalnim tulipanima", aludirajući na čuveni finansijski balon iz 17. veka. Zvaničnici Evropske centralne banke takođe ističu da bitkoin nema realnu vrednost i ne vide ga kao pouzdano sredstvo ni za plaćanje ni za ulaganje.
El Salvador je jedna od malobrojnih država koje su legalizovale bitkoin kao zvanično sredstvo plaćanja još 2021. godine, ali je kasnije smanjio svoja kripto ulaganja kako bi olakšao pregovore s Međunarodnim monetarnim fondom. U međuvremenu, Federalne rezerve SAD ne ulažu u bitkoin zbog regulatornih ograničenja.
Mihl, koji sebe vidi kao inovatora među centralnim bankarima, tvrdi da je njegov pristup drugačiji i da kao bivši investicioni bankar daje prednost profitabilnosti.
Češka narodna banka raspolaže deviznim rezervama vrednim 140 milijardi evra, što čini oko 45 odsto nacionalnog BDP-a. Takođe, već sada se razlikuje od većine drugih centralnih banaka jer čak 22 procenta njenog portfolija čine deonice. Mihl planira da u naredne tri godine povećava ulaganja u američke akcije, sa sadašnjih 30 odsto portfolija.
(EUpravo zato/FT)
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.