Inflacija u Evropskoj unijiblago je ubrzala u oktobru i uvećana je sa 2,1 na 2,3 odsto u odnosu na septembar, objavio je evropska statistička agencija Evrostat.

Na nivou EU godišnja stopa inflacije, merena harmonizovanim indeksom potrošačkih cena (HIPC), koji omogućava poređenje među zemljama-članicama Unije, uvećana je za 0,2 odsto, dok su evrozoni oktobarske cene bile više za dva odsto nego u istom mesecu prošle godine, potvrdio je Eurostat preliminarne procene koje su objavljene krajem oktobra.

Prošle godine u oktobru godišnja stopa inflacije u EU bila je 3,6 odsto, a u evrozoni 2,9 odsto, pokazuja analiza Eurostata.

Najviše su porasle cene usluge i sveže hrane

Najviše su poskupele usluge, za četiri odsto u odnosu na prošlogodišnji oktobar. U odnosu na septembar su bile skuplji za 3,9 odsto. Slede sveže namirnice koje su poskupele za tri odsto, skoro duplo više nego u septembru.

Najviše je pojeftinio energent, za 4,6 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine, iako znatno blaže nego u septembru, kada je na godišnjem nivou bio jeftiniji za 6,1 odsto.

Bazna inflacija, kada se izuzmu cene energenata i svežih namirnica, ostala je na septembarskom nivou i iznosila je 2,7 odsto.

Na mesečnom nivou potrošačke cene u EU porasle su za 0,4 odsto, a u evrozoni za 0,3 odsto, pokazuju tabele Evropskog zavoda za statistiku.

Gde je inflacija najveća u EU?

Ubedljivo najveću godišnju stopu inflacije u EU u oktobru je zabeležila i Rumunija, od pet odsto, čime je potvrđena pozicija zemlje sa najvišom stopom inflacije u EU, na kojoj se nalazi od kraja prošle godine.

Slede Belgija i Estonija sa rastom potrošačkih cena na godišnjem nivou po stopi od 4,5 odsto, navodi Evrostat.

Prema novim proračunima Eurostata, potrošačke cene u Hrvatskoj u oktobru su bile više za 3,6 odsto veće nego u istom mesecu prošle godine, što bi značilo da su najviše porasle od maja.

U septembru su porasle za 3,1 odsto, utvrdio je Eurostat.

Najbliža Hrvatskoj po godišnjem rastu cena u oktobru je bila Slovačka sa stopom inflacije od 3,5 odsto.

Godišnje poređenje takođe pokazuje da su potrošačke cene u Sloveniji u oktobru ostale nepromenjene na godišnjem nivou. Ubedljivo najblaži rast zabeležen je u Litvaniji i Irskoj, za samo 0,1 odsto, navodi se u izveštaju.

(EUpravo zato)