Godinama su žene u Poljskoj koje boluju od endometrioze bezuspešno tražile pomoć, dok je ova bolest ostajala gotovo nevidljiva u zdravstvenom sistemu zemlje. Ta situacija se konačno menja.

Ministar zdravlja izdao je novu uredbu kojom se od 1. jula uvodi besplatan, nacionalni model za dijagnostikovanje i lečenje endometrioze. Ova sistemska reforma rezultat je višegodišnje borbe građanskog udruženja "Pokonać Endometriozę" ("Pobediti endometriozu").

"Danas je to moguće jer imamo stručnjake i centre koji su spremni da se ozbiljno pozabave ovim problemom. A pre 20 ili 30 godina, žene gotovo da nisu imale kome da se obrate za pomoć", izjavila je Lucyna Jaworska-Wojtas, predsednica fondacije "Pokonać Endometriozę" za Poljsku novinsku agenciju.

Težak put do dijagnoze

U Poljskoj dugo nije bilo ni svesti o endometriozi, ni javnih centara za njenu dijagnostiku i lečenje, a ni dovoljno lekara specijalizovanih za ovu bolest.

Simptomi endometrioze često su nejasni i mogu ličiti na mnoge druge tegobe. Među lekarima se ukorenilo verovanje da su bolni ciklusi jednostavno normalna pojava. Pacijentkinjama se često govori: "Takva je priroda."

Zbog toga žene u Poljskoj čekaju prosečno između sedam i dvanaest godina da bi dobile tačnu dijagnozu.

To je ogroman problem. Što se bolest ranije otkrije, to je uspešnije može kontrolisati i sprečiti širenje promena koje kasnije mogu zahtevati bolne operacije.

Novi program za endometriozu

Od 1. jula, Poljska je pokrenula sveobuhvatan nacionalni sistem lečenja endometrioze. U okviru programa osnovano je osam multidisciplinarnih centara gde žene sa sumnjom na endometriozu mogu da dobiju besplatnu i celovitu negu.

Program uključuje konsultacije ne samo sa ginekolozima, već i sa hirurzima i psiholozima, kao i dijagnostiku pomoću ultrazvuka i magnetne rezonance, uz medikamentno i hirurško lečenje (uključujući laparoskopiju). Takođe, pacijentkinje imaju podršku dijetetičara i fizioterapeuta kroz Nacionalni zdravstveni fond (NFZ).

Zdravlje žena
Žena kod ginekološkinje Foto: Yaroslav Astakhov/Shutterstock

"Godinama se borimo sa time što nismo uspevali da obezbedimo odgovarajuću dijagnostiku i postavljanje dijagnoze", izjavila je ministarka zdravlja Izabela Leščina prilikom otvaranja programa na naučnoj konferenciji u Univerzitetskoj bolnici u Krakovu.

Ona je podsetila da su pacijentkinje ranije išle od lekara do lekara bez jasne dijagnoze. "Nijedna uredba ili zakon ne menja stvarnost, to činimo mi, ljudi", rekla je ministarka.

Leščina je naglasila da je odgovornost na lekarima, istakavši ključnu ulogu Poljskog udruženja ginekologa i akušera, kao i svih centara koji sprovode program. Njihov zadatak je da uspostave standard dijagnostike koji će pomoći ginekolozima da bolje prepoznaju simptome i znaju kada da pacijentkinje upute u specijalizovane centre.

Kontroverze u javnosti

Samo nedelju dana nakon pokretanja besplatnog državnog programa za pacijentkinje sa endometriozom, društvene mreže su se uzburkale zbog nove kontroverze.

Ewa Chodakowska, jedna od najpoznatijih fitnes instruktorki i influenserki u Poljskoj, najavila je saradnju sa lancem privatnih dijagnostičkih klinika. Kroz svoje platforme pozvala je žene da kupe paket analiza za otkrivanje endometrioze, po ceni od 350 evra.

Ova promocija naišla je na žestoke kritike lekara i stručnjaka koji su jednoglasno ukazali da se takvim analizama ne može dijagnostikovati endometrioza i da je takav marketing "nepošten prema ženama koje pate".

Prema preporukama Poljskog udruženja ginekologa i akušera, krvni markeri ne bi trebalo da se koriste kao samostalni dijagnostički alat za ovu bolest.

Kritičari su takođe ukazali na to da žene u Poljskoj sada imaju pristup besplatnoj, državnoj dijagnostici i lečenju preko NFZ-a. Promovišući skup komercijalni paket, influenserka je, po njihovom mišljenju, dovela pacijentkinje u zabludu i izložila ih nepotrebnim troškovima.

Zbog pritiska javnosti, pomenuti paket testova brzo je povučen sa tržišta.

Ipak, ceo slučaj otvorio je važno pitanje: kakvu odgovornost imaju javne ličnosti kada komuniciraju o zdravlju i koliko opasno može biti kada slavne osobe promovišu medicinske proizvode koji mogu zavarati ranjive pacijente.

(EUpravo zato/Euractiv)