Evropska unija planira postepeno ukidanje "večnih hemikalija" koje su pronašle put do gotovo svakog ljudskog organizma.
Kako bi skrenuli pažnju javnosti na ovaj ozbiljan problem, evropski ministri za zaštitu životne sredine u četvrtak su testirali svoju krv na prisustvo takozvanih "večnih hemikalija".
"Želim da podignem svest o ovom problemu. Ove hemikalije ozbiljno ugrožavaju naše zdravlje i životnu sredinu. Moramo ih zabraniti u svakodnevnim proizvodima širom EU", izjavio je danski ministar za zaštitu životne sredine Magnus Heunicke za Politico.
Zajedničko testiranje organizovala je Danska, koja je trenutno na čelu Saveta EU, tokom sastanka ministara za životnu sredinu u gradu Olborg na severu zemlje.
PFAS supstance, poznate i kao "večne hemikalije", ne razgrađuju se u prirodi i vremenom se nakupljaju u životnoj sredini, a povezane su s brojnim zdravstvenim problemima poput raka, oštećenja jetre i smanjene plodnosti. Većina ljudi na planeti ima određeni nivo PFAS-a u krvi.
Nedavno istraživanje u Holandiji pokazalo je da svi ispitanici imaju PFAS u krvi, a u većini slučajeva koncentracije premašuju zdravstveno prihvatljive granice. Iako ne deluju odmah štetno, mogu imati dugoročne posledice, uključujući slabljenje imunog sistema.
"Očekujem da će pronaći PFAS u mojoj krvi, to su ‘večne’ hemikalije, i verujem da će ih biti i u krvi mojih kolega. Ali ono što je važno jeste koliko ih ima i koje tačno vrste" rekao je Heunicke.
20 ministara i evropska komesarka
Do sada je gotovo 20 ministara prihvatilo da učestvuje u testiranju, uključujući ministre iz Francuske, Nemačke, Holandije, Belgije i Mađarske, kao i evropsku komesarku za životnu sredinu Jesiku Rosval, navodi Politico.
Delegati će imati priliku da se testiraju i u petak, poslednjeg dana dvodnevnog sastanka, a rezultati se očekuju nakon letnje pauze.
Danska je još 2023. godine, zajedno sa još četiri evropske zemlje, podnela Evropskoj komisiji zajednički predlog za zabranu hiljada PFAS supstanci u skladu sa zakonima EU o hemikalijama. Taj predlog je trenutno u razmatranju Evropske agencije za hemikalije, ali se suočava s protivljenjem industrijskih udruženja koja traže izuzetke za određene sektore.
Evropska komesarka Rosval već je najavila da će Komisija predložiti ukidanje PFAS-a u potrošačkim proizvodima, ali i ostaviti prostor za izuzetke za pojedine "kritične industrije", koje još nisu precizno definisane.
PFAS supstance se koriste u proizvodnji poluprovodnika, baterija, farmaceutskih proizvoda, ali i u tiganjima, šerpama (proizvodima koje koristimo svakodnevno), kao i drugih sektora od strateške važnosti za EU.
(EUpravo zato)