Svaka osoba u Holandiji ima takozvane "večne hemikalije" u krvi, pokazalo je prvo nacionalno istraživanje na tu temu.

Istraživanje, objavljeno u četvrtak, ukazuje da prisustvo perfluoroalkila i polifluoroalkila (poznatih kao PFAS) u količinama iznad bezbednosnih granica ne znači automatski da će doći do oboljenja.

"Međutim, to znači da PFAS može imati uticaj na organizam. Na primer, imuni sistem može raditi slabije. Efekti zavise od količine PFAS-a, dužine izloženosti i zdravstvenog stanja pojedinca", navodi se u studiji koju je sproveo Holandski nacionalni institut za javno zdravlje i životnu sredinu (RIVM).

Od 28 analiziranih vrsta PFAS-a, u gotovo svim uzorcima pronađeno je najmanje sedam vrsta. Najviši nivoi ovih hemikalija zabeleženi su u regionima Dordrehta i Zapadnog Šeldta, u blizini hemijskih postrojenja.

RIVM je testirao 1.500 uzoraka krvi uzetih tokom 2016. i 2017. godine. Institut je najavio i novo istraživanje na osnovu uzoraka iz 2025, koje će biti objavljeno 2026. godine.

Početkom ove godine, RIVM je preporučio građanima da ne konzumiraju jaja iz domaće proizvodnje (odnosno od kokošaka koje sami uzgajaju), zbog kontaminacije PFAS-om.

PFAS su grupa široko korišćenih hemikalija koje su povezane sa nizom zdravstvenih problema, uključujući rak. Nazivaju se "večitim hemikalijama" jer se ne razgrađuju prirodnim putem. Najčešće se upotrebljavaju i u dodiru sa ljudima preko suđa obloženim teflonom koje sadrži ove supstance.

U Srbiji nema značajnije proizvodnje PFAS, ali zato uvozimo velike količine ovih supstanci koji se javljaju u širokoj lepezi proizvoda iz svakodnevne upotrebe: od plastike i različitih vodootpornih premaza, do odeće, preparata za čišćenje ili gašenje požara.

RIVM je agencija pri Ministarstvu zdravlja, socijalne zaštite i sporta Holandije, koja pruža nezavisna istraživanja i savete vladi.

(EUpravo zato/Politiko)