Nova analiza mineralne vode u nekoliko evropskih zemalja pokazala je prisustvo TFA, vrste PFAS  takozvanih "večnih hemikalija" za koje se smatra da su toksične za reprodukciju.

Nalaz je zapanjujući jer mineralna voda treba da bude netaknuta i izolovana od veštačkih hemikalija, piše Gardijan.

Smatra se da kontaminacija potiče od teške primene pesticida koji sadrže TFA, ili jedinjenja koja se pretvaraju u nju u životnoj sredini, a koja se koriste širom sveta.

Pesticide Action Network Europe otkrila je TFA u 10 od 19 mineralnih voda, i to na nivoima čak 32 puta iznad praga koji bi trebalo da pokrene regulatornu akciju u Evropskoj uniji.

Nalazi podvlače potrebu za "hitnom akcijom", napisali su autori studije, a dolaze u vreme kada tamošnje vlasti predlažu nova ograničenja za neke TFA pesticide.

"Ovo je u potpunosti prošlo ispod radara i zabrinjava jer pijemo TFA", rekla je Angeliki Lisimakou, koautor studije PANE.

"Mnogo je rasprostranjenije nego što smo mislili" kazala je ona i dodala da istraživači ne krive proizvođače mineralne vode jer smatraju da to nije njihova krivica.

Ovo otkriće dolazi dok istraživači pokušavaju da se izbore sa zagađenjem TFA na globalnom nivou.

Iako su odavno utvrdili da je zagađenje PFAS-om sveprisutno, otkrili su nivoe TFA koji su znatno veći od drugih "hemikalija koje ostaju zauvek".

Osim upotrebe u pesticidima, TFA je uobičajeno rashladno sredstvo koje je trebalo da bude sigurna zamena za starije gasove staklene bašte kao što su CFC, i često se koristi u proizvodnji čiste energije. Ali nedavna istraživanja su ga takođe utvrdila kao moćan gas staklene bašte koji može ostati u atmosferi 1.000 godina. Oko 60% svih PFAS proizvedenih od 2019. do 2022. bio je fluorisani gas koji se pretvara u TFA.

To je posebno teška hemikalija zbog svoje velike pokretljivosti i dugovečnosti u životnoj sredini. U međuvremenu, tehnologija filtracije koja je efikasna u uklanjanju drugih PFAS iz vode ne može da reši TFA u industrijskom obimu.

Ipak, industrija pojačava upotrebu TFA, ili sličnih hemikalija, tvrdeći da su bezbedna, prirodna i netoksična zamena za starije PFAS i rashladne fluide.

Sve veći dokazi nezavisnih istraživača opovrgli su te tvrdnje.

U pesticidima, TFA se verovatno koristi kao stabilizator ili za poboljšanje efikasnosti, oko 40% svih aktivnih sastojaka koji se dodaju pesticidima u SAD su PFAS.

Nova studija prati istraživanje koje je otkrilo TFA u 93% od više od 600 belgijskih uzoraka vode, a posebno visoke nivoe u poljoprivrednim regionima.

U međuvremenu, švajcarske vlasti su otkrile da je sveprisutan u podzemnim vodama. U SAD, svi uzorci kišnice provereni u Mičigenu sadržali su tu hemikaliju.

Ipak, Agencija za zaštitu životne sredine je nedavno isključila TFA iz klasifikacije kao PFAS, što ga podvrgava manjem ispitivanju.

Grupe za javno zdravlje su saopštile da se EPA suočava sa pritiskom jer je TFA značajan izvor novca za proizvođače hemikalija.

Komisija EU, u međuvremenu, predlaže zabranu dva uobičajena pesticida koji sadrže TFA jedinjenja, a uskoro bi mogli da budu klasifikovani kao "štetni za reprodukciju".

"Prvi korak je zabrana najrasprostranjenijih izvora TFA, pesticida PFAS", navodi se u dokumentu Pesticide Action Netvork Europe.

(EUpravo zato/theguardian.com)