Kupanje i spa centri definitivno su dobar način za opuštanje, što je stvar koja je neophodna svima u brzim i stresnim vremenima u kojima živimo. Srećom, Srbija je pravo mesto za to, zbog brojnih izvora lekovite vode, banja, spa centara koji pružaju uživanje i opuštanje svakom pojedincu otvorenom za ovu mogućnost.

Ipak, pored dobro poznatih srpskih banja, postoje brojna kupališta u Evropi koje bi svako trebalo da poseti.

Budimpešta, Mađarska

Budimpešta, poznata kao “grad termalnih izvora“, nudi jedinstvenu priliku za razgledanje kroz kupanje. U Mađarskoj postoji 1.300 termalnih izvora, a 123 se nalaze u glavnom gradu. Kupatila, poput osmanskog Rudas Bath iz 16. veka, secesijskog Gellert kupatila i ogromne neo-barokne Sečenji banje, pružaju uvid u različite istorijske epohe grada. Osim arhitekture, posetioci mogu uživati u posmatranju lokalnog života, jer su ova mesta idealna za opuštanje i druženje.

Smeštena u neobaroknoj zgradi iz 1913. godine, u gradskom parku, nalazi se banja Sečenji, najpopularnije terme u Budimpešti, koje se stoje od 15 zatvorenih i tri otvorena bazena i 10 sauna.

Pošto je temperatura oko 35 stepeni, kupanje u otvorenim bazenima je poseban doživljaj tokom tmurnih zimskih dana. Ovo je najveći termalni kompleks u Evropi koji nudi raznolik spektar aktivnosti, uključujući finske saune, aroma saune i parne kupke, koje će vas potpuno opustiti. Ovde ćete takođe pronaći tretmane lepote, masaže i wellness tretmane koji će vas osvežiti i oporaviti.

Budimpešta
Attila KISBENEDEK / AFP / Profimedia Banja u Budimpešti

Bugarska

Bugarska je među najbogatijim zemljama Evrope po broju mineralnih izvora, od kojih neki dostižu temperature do 100°C. Kupališta su deo istorije zemlje još od rimskih vremena, kada su Rimljani uživali u izvorima u oblasti današnje Sofije. Danas su termalni izvori i dalje popularni među lokalnim stanovništvom zbog svojih zdravstvenih i opuštajućih efekata. Posebno je atraktivno spojiti planinarenje u Pirinskim i Rodopskim planinama sa opuštanjem u spa centrima i termalnim hotelima.

Banja Velingrad u ovoj zemlji je nezvanična spa-prestonica Balkana, pre svega zbog činjenice da se u ovom mestu, koje se nalazi na oko 130 kilometara od Sofije, ka Plovdivu, nalazi neverovatnih, gotovo stotinu veoma izdašnih termomineralnih izvora. Upravo zbog te činjenice, gotovo svi hoteli i smeštajni objekti, u svojim bazenima imaju upravo ovu termomineralnu vodu sa izuzetnim svojstvima, posebno za kožna oboljenja.

Finska

U Finskoj, sauna nije samo mesto za opuštanje, već i duboko ukorenjeni deo kulture, posebno uzevši u obzir da postoji baš tip saune koji se zove “finska sauna”. U pitanju je njihova tradicionalna sauna, koje su nekada bile i mesto rađanja, dok su danas mesta gde su svi ravnopravni, gde se često dešavaju važni pregovori, introspekcija i povezivanje sa duhovnom stranom života. U sauni se brišu socijalne razlike, a “löyly“, para koja nastaje polivanjem vode po vrelim kamenjem, smatra se duhom saune u finskoj kulturi.

Finska sauna
rcphotostock / Alamy / Alamy / Profimedia Finska sauna

Turska

Istanbul, nekada dom za preko 180 hamama, i dalje neguje tradiciju ovih kupališta, koja su danas pretežno turistička atrakcija. U hamamima, posetioci mogu iskusiti tradicionalne masaže, koje uključuju eksfolijaciju grubom krpom i masažu pod slojem sapunaste pene. Iako je tempo savremenog života smanjio njihovu popularnost među lokalnim stanovništvom, hamami ostaju simbol kulturne baštine i često mesto za proslave poput devojačkih i momačkih večeri.

Hamam
Claudia Wiens / Alamy / Alamy / Profimedia Turski hamam

Slovačka

Slovačka je poznata po svojim termalnim izvorima i wellness tradicijama koje datiraju vekovima unazad. Posebno u regionu Visokih Tatri, poznatom po netaknutoj prirodi i alpskim pejzažima, termalne vode nude odmor nakon planinarenja ili boravka na otvorenom. Ove prirodne banje pružaju priliku posetiocima da uživaju u kombinaciji prirodnih lepota i dugovečne tradicije opuštanja.

Island

Island, zemlja leda i vatre, poznat je po svojim geotermalnim bazenima, koji predstavljaju deo svakodnevnog života lokalnog stanovništva. Plava Laguna, jedna od najpoznatijih turističkih destinacija, nudi kupanje u vodi bogatoj algama, uz mogućnost prekrivanja tela belim blatom. Pored poznatih turističkih atrakcija, postoje i manje posećena mesta gde se može uživati u miru. Tradicionalno, geotermalni bazeni su služili kao zajednička kupatila za ljude koji nisu imali kupatila u svojim domovima, a mnoge zajednice i dalje neguju ovu praksu.

Island
Martin Valigursky / Alamy / Alamy / Profimedia Banja na Islandu

(EUpravo zato)