Od 1. januara biće zabranjena prodaja jednokratnih elektronskih cigareta u Belgiji, kao deo nacionalnog plana za zaštitu zdravlja mladih i borbu protiv duvanskih proizvoda.

Evropska unija ima cilj da do 2040. godine stvori generaciju bez duvana, smanjujući udeo pušača u bloku od 27 zemalja sa trenutnih oko 25 odsto na manje od pet odsto ukupne populacije. Neke zemlje EU planiraju da ovaj rok pomere unapred.

Elektronske cigarete često se promovišu kao manje štetne od tradicionalnih duvanskih proizvoda. One privlače mlađe korisnike šarenim pakovanjima i primamljivim ukusima, uz prednost izbegavanja neprijatnog mirisa dima na prstima.

Međutim, pošto e-cigarete i dalje sadrže nikotin, koji je visoko zavisna supstanca, kritičari strahuju da bi one mogle biti potencijalni uvod u korišćenje tradicionalnih duvanskih proizvoda.

"Problem je što mladi ljudi počinju da koriste e-cigarete ne znajući uvek da sadrže nikotin, a nikotin izaziva zavisnost“, rekla je Nora Melard, portparolka Alijanse za društvo bez duvana u Belgiji.

"Imamo mlade koji kažu da se bude noću kako bi povukli dim. To je veoma zabrinjavajuće“, izjavila je za AFP.

Belgija se ponosi time što je brzo reagovala na opasnosti koje predstavljaju jednokratne elektronske cigarete, koje su se na tržištu pojavile pre više od pet godina.

Godine 2021. savezna vlada Belgije podnela je Evropskoj komisiji, izvršnom telu EU, predlog za zabranu jednokratnih elektronskih cigareta.

Metro u Briselu
Sergi Reboredo / Zuma Press / Profimedia Kondukter u Belgiji pozdravio putnika sa bonjour, pa izazvao skandal

Komisija, koja mora odobriti bilo kakvu zabranu prodaje, dala je zeleno svetlo Belgiji u martu 2024, čime je otvoren put za stupanje na snagu nacionalnog zakona.

Francuska je takođe dobila odobrenje EU za sličnu zabranu.

Nakon usvajanja, francuski zakon zabraniće proizvodnju, prodaju i besplatno davanje elektronskih cigareta, uz kaznu od 100.000 evra za kršenje propisa.

"Ekološka katastrofa"

Zdravstvene vlasti u Francuskoj i Belgiji upozoravaju da je hronična konzumacija nikotina posebno štetna za mozak adolescenata i da može podstaći upotrebu drugih droga.

Studija EU iz 2023. pokazala je da većina korisnika elektronskih cigareta preferira punjive verzije, ali da su jednokratne popularne među mladima od 15 do 24 godine.

Jednostavne za upotrebu i reklamirane svuda na društvenim mrežama, jednokratne elektronske cigarete privlače i niskom cenom. Sa cenom od pet ili šest evra, jedna jednokratna cigareta košta upola manje od pakovanja od 20 klasičnih cigareta. Neke omogućavaju i do 9.000 povlačenja dima, što je ekvivalent za više od 300 cigareta, prema rečima stručnjaka.

Mnogi duvanski kiosci u Briselu ostaju bez zaliha jednokratnih elektronskih cigareta, jer obnavljanje nije moguće.

"Ne razumem zašto se zabranjuju elektronske cigarete, a ne i duvan, koji je takođe opasan“, rekao je za AFP mladi korisnik Ilijas Ratbi.

Drugi pozdravljaju zabranu. "Mislim da je dobro što će prestati prodaja“, rekla je Jona Bujnjak u centru Brisela. "Mnogo je mladih koji počnu da koriste bez razmišljanja o posledicama.“

Protivnici ukazuju i na "ekološku katastrofu“ koju izazivaju jednokratne elektronske cigarete.

Tražeći odobrenje EU za zabranu, Belgija je argumentovala da se plastične jednokratne elektronske cigarete sa litijumskim baterijama obično bacaju u roku od pet dana od kupovine.

Nasuprot tome, punjive verzije mogu trajati oko šest ili sedam meseci.

(EUpravo zato)