Babice u Češkoj će sada moći da pomažu pri porođajima kod kuće, naložio je češki ustavni sud vladi. Međutim, sud je dodao da sa pravnog stanovišta to neće biti posmatrano kao pružanje zdravstvene zaštite, za razliku od porođaja uz pomoć babice u zdravstvenoj ustanovi.

Porođaji kod kuće sa babicom stoga nisu pokriveni zdravstvenim osiguranjem, a rizik snose majka ili osobe koje joj pomažu.

Prema sadašnjim pravilima, babice se suočavaju sa kaznom od nekoliko desetina hiljada evra za pomoć pri porođaju kod kuće, iako takav tip porođaja sam po sebi nije nezakonit. Ustavni sud sa sedištem u Brnu zaključio je da je to "apsurd" i pozvao Ministarstvo zdravlja da promeni pravila.

Advokatica iz Lige za ljudska prava, Zuzana Kandigliota, pozdravila je presudu.

"Cilj je bio da žene ne budu kriminalizovane, a babice ne budu kažnjavane," rekla je ona.

Prethodno tumačenje zakona dovelo je do apsurdnih posledica, naglasio je sud. Ženama je bilo dozvoljeno da se porađaju kod kuće, ali samo same ili u prisustvu nekoga ko nije zdravstveni radnik.

"Ako žena može da odluči da se porađa kod kuće uz pomoć drugih osoba, bez zabrane u zakonodavstvu, nema razloga zašto ne bi mogla koristiti usluge osobe profesionalno obučene za akušerstvo (npr. babice), čak i ako to nije zdravstvena zaštita," stoji u presudi sudije izvestioca Jana Vintra.

Opasno ili ne?

Sud se posebno bavio žalbom jedne babice i njene potencijalne klijentkinje. Babica je neuspešno pokušala da proširi svoju licencu kako bi uključila učestvovanje u kućnim porođajima. Međutim, prema važećim pravnim presedanima u Češkoj, asistenti nisu mogli da sprovode porođaje kod kuće. Iako je Ustavni sud odbio žalbu, presudio je i dao novo tumačenje zakonodavstva, čime je rešio pitanje za budućnost.

Sud je naglasio da je pravna regulativa aktivnosti babica "vrlo složena do te mere da je nejasna, teška za razumevanje onima na koje se odnosi, a, posebno kada su u pitanju sankcije, relativno nepredvidiva”.

Takva situacija je nepoželjna u pravno uređenoj državi, rekao je sud, pozivajući državne vlasti da se pozabave problemima izazvanim trenutnom regulativom kućnih porođaja i otvore vrata za budući razvoj u oblasti akušerstva i reproduktivnih prava.

Planirani kućni porođaji su relativno česti u nekim evropskim zemljama, ali su u Češkoj Republici kontroverzni. Neke majke ih podržavaju kao alternativu bolnicama, dok većina češke medicinske zajednice smatra da su opasni. Bolnice koje pružaju veću autonomiju babicama postepeno postaju sve brojnije.

(JA/Eupravo zato)