Grčki premijer Kirijakos Micotakis rekao je da nemački plan uvođenja strožih kontrola na kopnenim granicama predstavlja jednostrano ukidanje šengenske granice i da će opteretiti države na prvoj liniji poput Grčke.

Nemačka je ove nedelje najavila da će provere unutar područja na kome inače treba da važi slobodno kretanje početi 16. septembra i u početku će trajati šest meseci, dok zemlja pokušava da suzbije nezakonite migracije.

"Nemačka je imala vrlo tolerantnu i, rekao bih, velikodušnu politiku prema migrantima što sada izaziva veliku društvenu reakciju", rekao je Micotakis.

"Prebacivanje loptice na Grčku"

"Odgovor ne može da bude jednostrano ukidanje Šengena i prebacivanje loptice na zemlje koje se nalaze na spoljnim granicama Evrope", kazao je.

migranti  ulaze u šatore 2015. godine u nemačkoj, kako bi uzeli karte i nastavili put ka švedskoj
BERND WUESTNECK / AFP / Profimedia Veliki broj migranata je 2015. godine stigao u Evropu sa Bliskog istoka

Umesto toga bi trebalo sprovesti Pakt EU o migraciji i azilu, obnovljeni migracijski sistem koji prepoznaje važnost čuvanja spoljnih granica Evrope, rekao je Micotakis.

Grčka je bila na prvoj liniji evropske migrantske krize 2015-2016. kada je više od milion izbeglica - od kojih su mnogi bežali od rata u Siriji - stiglo uglavnom preko Turske. Većina se na kraju preselila u Nemačku i druga zapadnoevropska odredišta.

Broj dolazaka u Grčku od tada je pao, ali mnogi migranti, uglavnom iz Libije i Egipta, i dalje dolaze do grčkih obala pre nego što krenu prema zapadnoj Evropi.

Micotakisova konzervativna vlada, koja je prošle godine osvojila drugi mandat, pooštrila je svoju migracijsku politiku od 2019.

(EUpravo zato/Index.hr)