Nemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer najavila je privremene granične kontrole na svim kopnenim granicama te zemlje kako bi se obuzdale neregularne migracije i zaštitila javnost od islamističkog ekstremizma.

Feser će o paketu bezbednosnih mera obavestiti Evropsku komisiju.

Nemačka vlada je konsultovala glavnu opozicionu stranku Hrišćansko-demokratsku uniju (CDU) o načinima za suzbijanje migracija nakon smrtonosnog napada nožem, koji je prošlog meseca u gradu Solingenu izveo tražilac azila sirijskog porekla.

Strože kontrole i zabrinutost zbog uspeha AfD-a

Antiimigrantska stranka Alternativa za Nemačku (AfD) je prošle nedelje pobedila na izborima u saveznoj pokrajini Tiringiji, a u Saksoniji je završila na drugom mestu.

Socijaldemokrate se suočavaju s izborima u Brandenburgu za dve nedelje, gde stranka vlada u koaliciji sa Zelenima i demohrišćanima.

Nemačka ima 3.700 kilometara dugu granicu s Danskom, Holandijom, Belgijom, Luksemburgom, Francuskom, Švajcarskom, Austrijom, Češkom i Poljskom.

Nemačka, migranti
PATRICK PLEUL / AFP / Profimedia 

Berlin je prošle godine najavio strože kontrole na svojim kopnenim granicama s Poljskom, Češkom i Švajcarskom kao odgovor na naglo povećanje broja zahteva za azilom.

Austrija neće primiti ljude koje odbiju Nemci

Austrija se protivi najavi Nemačke da će vratiti kontrole na sve granice i neće prihvatati odbijene pojedince, rekao je ministar policije Gerhard Karner.

Karner je naglasio da Nemačka ima pravo da šalje ljude nazad ako je neka druga članica Evropske unije odgovorna za njihov proces dobijanja azila. Ipak, za to je potrebna zvanična procedura i pristanak zemlje o kojoj je reč.

Austrijski ministar je samo tri nedelje pre parlamentarnih izbora rekao da odbijanja u okviru unutrašnjih granica EU nisu dopuštene.

Svi nemački susedi, pa i Austrija, članovi su šengenskog prostora koji bi po pravilu trebalo da osigura slobodan protok ljudi.

(EUpravo zato/Index.hr)