Sjedinjene Američke Države saopštile su da su se zvanično povukle iz Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), navodeći da članstvo u toj organizaciji više nije u skladu s američkim nacionalnim interesima.
Portparolka Stejt departmenta, Tami Brus, izjavila je da UNESCO promoviše podeljene društvene i kulturne ciljeve i daje preveliki značaj Agendi održivog razvoja UN-a, koju je okarakterisala kao globalističku platformu nespojivu sa američkom spoljnom politikom "Amerika na prvom mestu", prenosi Rojters.
Prethodno je New York Post izvestio o mogućem izlasku SAD iz UNESCO-a, pozivajući se na izvore iz Bele kuće koji su kao glavne razloge naveli navodnu antizapadnu, antiameričku i antiizraelsku orijentaciju organizacije, kao i njene vouk politike.
U februaru ove godine, bivši predsednik Donald Tramp je naredio analizu američkog članstva u UNESCO-u, sa posebnim fokusom na ispitivanje antisemitizma i negativnog odnosa prema Izraelu unutar same organizacije, potvrdili su zvaničnici iz Bele kuće.
Optužbe za pro-palestinsku i pro-kinesku pristrasnost
Nakon završene analize, američka administracija izrazila je zabrinutost zbog, kako tvrde, pristrasnog odnosa UNESCO-a u korist Palestine i Kine.
Takođe su kritikovani UNESCO-ovi programi u oblasti različitosti, jednakosti i inkluzije, koji su, prema stavovima Bele kuće, u suprotnosti sa interesima američkog naroda.
Zamenica portparola Bele kuće, Ana Keli, izjavila je da predsednik Tramp povlači SAD iz UNESCO-a "jer organizacija podržava ciljeve koji su društveno podeljeni i udaljeni od zdravog razuma i vrednosti koje su građani SAD podržali na izborima".
Kao posebno sporne, američka administracija je istakla publikaciju UNESCO-ovog priručnika za borbu protiv rasizma iz 2023. godine, kao i inicijativu iz 2024. "Transforming Mentalities", koja se bavi preispitivanjem muških pogleda na rodna pitanja, uključujući i kritiku "štetnih rodnih normi".
Takođe je kritikovan UNESCO-ov izveštaj o video-igrama iz 2023. godine, koji video-igre posmatra kao sredstvo za promociju rodne ravnopravnosti i borbu protiv diskriminacije.
SAD su dodatno optužile UNESCO da preko svog Izvršnog odbora donosi odluke koje su, kako tvrde, antiizraelske i antijevrejske - među njima i odluku kojom se određena jevrejska svetilišta proglašavaju "palestinskom svetskom baštinom".
Zvaničnici iz Bele kuće naglašavaju da organizacija redovno koristi termine poput "okupirana palestinska teritorija", dok, prema njihovim tvrdnjama, ne kritikuje Hamas.
Nije im prvi put da napuste UNESCO
SAD već napuštale UNESCO, prvi put 1984. godine, tokom mandata predsednika Ronalda Regana, kada je organizacija optužena za "ekstremnu politizaciju", "neprijateljstvo prema slobodnom tržištu i medijima", kao i za "nekontrolisanu potrošnju sredstava".
Vratile su se u članstvo 2003. godine pod Džordžom Bušom mlađim, a potom ponovo 2021. pod predsednikom Džoom Bajdenom, nakon prethodnog povlačenja koje je Tramp naredio 2017. godine.
Bez obzira na poslednje povlačenje SAD, iz UNESCO-a su saopštili da sada organizacija znatno manje finansijski zavisi od američkog doprinosa, trenutno SAD pokrivaju oko osam odsto ukupnog budžeta, dok je ranije taj udeo bio oko 20 procenata.
(M.A./EUpravo zato/rts.rs)