Iako se kaže da ljubav nema cenu, dejting je sve skuplji. Kako troškovi života rastu, samci i parovi sve češće shvataju da romantika ozbiljno opterećuje kućni budžet. I nije reč samo o prvom sastanku i oni koji su dugo u vezi sve češće štede na večernjim izlascima i zajedničkim aktivnostima.
Razlike u cenama odražavaju lokalne ekonomske uslove i inflaciju poslednjih godina. Istraživanje Instituta za ekonomska istraživanja Dojče banke obuhvata 67 gradova širom sveta, od kojih je gotovo polovina u Evropi. Na osnovu tih podataka, Euronews je napravio detaljnu analizu koliko košta jedan "jeftin dejt" u evropskim gradovima.
U tom istraživanju, "jeftin dejt" podrazumeva: jednu flašu vina, farmerke i haljinu, dve kafe, večeru za dvoje u restoranu srednje klase, dve karte za bioskop, dve karte za javni prevoz u jednom pravcu i vožnju taksijem od 5 km.
Najskuplji gradovi za dejt: Švajcarska i Skandinavija prednjače
Švajcarska je apsolutni rekorder po skupocenosti ljubavnih izlazaka. Ženeva je najskuplji grad u Evropi, sa prosečnom cenom "jeftinog dejta" od čak 400 evra, dok je Cirih odmah iza sa 393 evra.
Slede Kopenhagen (337 evra) i Oslo (321 evro), dok su Stokholm (292 evra) i Helsinki (286 evra) takođe među prvih deset najskupljih gradova za dejt u Evropi.
Velika Britanija skuplja za dejt i od najjačih ekonomija EU
U Londonu "jeftin dejt" u proseku košta 313 evra (269 funti), a u Edinburgu 297 evra, čime su britanski gradovi skuplji od prestonica četiri najveće evropske ekonomije.
Za poređenje, u Parizu cena iznosi 268 evra, u Berlinu 248, u Madridu 224, a u Rimu 200 evra. Zanimljivo je da su u nekim slučajevima manji gradovi skuplji od prestonica, tako na primer, u Milanu dejt košta 275 evra, u Minhenu 272, a u Frankfurtu 251 evro.
Prosečna cena jeftinog dejta u 28 evropskih gradova iznosi 264 evra.
Najpovoljniji gradovi za izlaske: Istanbul, Prag i Budimpešta
Istanbul je najjeftiniji evropski grad za dejt sa prosekom od 163 evra. Slede Prag sa 186 i Budimpešta sa 192 evra.
Ipak, ove brojke su nominalne i ne uzimaju u obzir kupovnu moć. Za lokalno stanovništvo, te cene i dalje mogu predstavljati ozbiljan izdatak. Kada se uključe prosečni prihodi, slika pristupačnosti drastično se menja.
Neke druge cene u evropskim gradovima: Amsterdam 290 evra, Dablin 283, Brisel 275, Beč 253, Atina 218, Lisabon 214.
Skok cena u celoj Evropi
Od 2020. do 2025. cene izlazaka su značajno porasle. Inflacija, koja je u oktobru 2022. dostigla najviši nivo u poslednje četiri decenije, uticala je na sve zemlje EU.
Istanbul beleži najveći skok, čak 84 odsto u evrima. Sledi Edinburg (46 odsto), Budimpešta (45 odsto), London (41 odsto) i Birmingem (40 odsto). Ipak, deo ovog skoka posledica je i kretanja valuta, u Londonu, na primer, rast u funtama iznosi 33 odsto.
U Turskoj je efekat još dramatičniji, zbog oštrog pada lire, lokalni trošak dejta porastao je za neverovatnih 840 odsto.
U većini evropskih gradova cene su porasle za 25 do 30 odsto u poslednjih pet godina. Jedini izuzetak je Rim, gde je cena dejta u evrima zapravo pala za 2 odsto.
(EUpravo zato/Euronews)