Holandija je najavila da će vratiti više od 100 artefakata poznatih kao Beninske bronze, koje su britanske trupe opljačkale iz Nigerije krajem 19. veka, a koje su završile u holandskom muzeju.
Hiljade ovih kulturno značajnih skulptura i reljefa ukradene su tokom nasilnog uništenja grada Benina, koji se danas nalazi u nigerijskoj saveznoj državi Edo, 1897. godine.
Blago je zatim prodato – neki komadi završili su u rukama privatnih kolekcionara, dok su drugi dospeli u muzeje poput Wereldmuseuma u Holandiji, gde su decenijama izloženi.
Odluka o vraćanju 119 artefakata predstavlja "najveću repatrijaciju beninskih starina do sada", izjavio je Olugbile Holovej, generalni direktor Nacionalne komisije Nigerije za muzeje i spomenike (NCMM).
Iako ih nazivamo "bronzama", nisu svi predmeti izrađeni od ovog metala – kolekcija obuhvata figurine, kljove, skulpture vladara Benina i jednu masku od slonovače. Većina ovih umetnina nastala je između 15. i 19. veka.
Primer drugim državama
Potpisivaće se i zvanični sporazum o preuzimanju. Holovej je dodao da se nada da će ovaj čin poslužiti kao primer drugim državama.
"Vraćanjem ovih artefakata doprinosimo ispravljanju istorijske nepravde koja se i danas oseća", izjavio je holandski ministar kulture, obrazovanja i nauke Epo Bruins, prenosi AFP.
Ove skulpture su izuzetno cenjene zbog svoje umetničke lepote i tehničke veštine izrade, a za ljude iz tog dela Nigerije imaju ogroman duhovni i istorijski značaj.
Njihova krađa i dalje izaziva bol među potomcima stanovnika nekadašnjeg Kraljevstva Benin.
Ova odluka Holandije mogla bi pojačati pritisak na druge institucije da vrate Beninske bronze, posebno na Britanski muzej, koji čuva više od 900 ovih artefakata.
U proteklim godinama ispred Britanskog muzeja organizovani su protesti i demonstracije sa ciljem vraćanja opljačkanog blaga. Međutim, britanski zakon sprečava muzej da ih vrati.
Za mnoge u Nigeriji, Beninske bronze su snažan podsetnik na nasilje kolonijalizma.
Nigerijska vlada već je podnela zvanične zahteve za povratak artefakata muzejima širom sveta. Takođe, planira da 2026. godine otvori Muzej zapadnoafričke umetnosti u Benin Sitiju, koji je dizajnirao britansko-gansko arhitekta ser Dejvid Ađaje, a u njemu će biti izložena najveća kolekcija Beninskih bronzi na svetu.
(EUpravo zato/BBC)