Hiljade građana Italije izašle su prethodnih dana na ulice kako bi izrazile protivljenje planu Evropske komisije o naoružavanju Evropske unije. Najveći protest održan je u Rimu, u organizaciji Pokreta pet zvezdica, dok su tenzije u Bolonji eskalirale i u sukobe sa policijom, uz zapaljene zastave EU i oštru političku retoriku.
U subotu je Rim bio epicentar građanskog otpora evropskom planu o jačanju vojne saradnje i industrije. Po procenama organizatora, na protestu koji je krenuo sa trga Vitorio i završio kod Foruma Imperijala, okupilo se i do 100.000 ljudi. Protest je predvodio lider Pokreta pet zvezdica i bivši premijer Đuzepe Konte.
"Danas šaljemo snažno 'ne' rasipanju 800 milijardi evra za naoružavanje Evrope – to je ludost", rekao je Konte, oštro kritikujući premijerku Đorđu Meloni koja je, kako tvrdi, "bez mandata" podržala plan predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen.
Kako je dodao, prenose italijanski mediji, ovo je postavljanje čvrstog stuba za izgradnju alternativne vlade.
"Melonijeva je prodala Italiju za potrebe Nemačke na projektu koji će dalje dezintegrisati Evropu i ovo je još jedan njen neuspeh".
Skupu su se pridružili i političari iz opozicionih partija, uključujući Alijansu zelenih i levih, kao i delegacija Demokratske partije, među kojima je i lider demokratskih senatora Frančesko Boča.
"Ovde smo danas jer je ovde deo opozicije desničarskoj vladi koja nas je izolovala u Evropi, koja nema nikakvu strategiju da reaguje na carine osim nade da će ići sa kapom pod ruku da se obračuna sa Trampom. I zajedno sa svim opozicijama, želimo da pošaljemo kući vladu Đorđe Meloni i Salvinija", rekao je Boča.
Na bini su govorili i potpredsednica Pokreta pet zvezdica Paola Taverna i bivši predsednik parlamenta Roberto Fiko, poručivši da "samo demokratijom možemo graditi mir".
Bolonja: dve suprotstavljene Evrope – entuzijazam i pendreci
Dan kasnije, i Bolonja je bila podeljena između proevropskog skupa gradonačelnika i levih aktivista koji se protive vojnoj integraciji EU.
Na trgu Neptun, više od hiljadu ljudi odgovorilo je na poziv gradonačelnika Bolonje i Firence – Matea Leporea i Sare Funaro – da se podrže vrednosti Evropske unije. Sa bine su poručili da je "podeljena Evropa slabija Evropa" i pozvali na inkluzivniju i pravedniju Uniju.
Samo nekoliko stotina metara dalje, u ulici Ugo Basi, došlo je do sukoba između policije i oko 300 demonstranata iz levih pokreta, uključujući Potere al Popolo. Aktivisti su pokušali da se probiju ka trgu Neptun, a tom prilikom zapaljena je zastava EU. Policija je intervenisala upotrebom pendreka i štitova, dok su demonstranti uzvikivali: "Evropa oružja nije naša Evropa".
Dok opozicija poručuje da se vojna unija gradi bez demokratske rasprave i na račun građana, vladajući krugovi brane plan kao odgovor na bezbednosne izazove savremenog sveta.
Zamenik premijera i ministar spoljnih poslova Antonio Tajani kritikovao je proteste, podsećajući da je Konte u vreme dok je bio premijer "izdvajao više novca za odbranu".
"Bezbednost ne znači rat, već zaštitu granica, porodica i privrede", izjavio je Tajani, naglašavajući i značaj sajber bezbednosti i moderne infrastrukture.
I dok se Evropa sve više suočava s pitanjem svoje bezbednosne strategije u svetlu globalnih sukoba, Italija pokazuje koliko je to pitanje i dalje duboko politički i društveno polarizovano.
(EUpravo zato)