#

IBAR

IBAR (Interim Benchmark Assessment Report) je privremeni izveštaj koji Evropska komisija sastavlja kako bi ocenila napredak zemlje kandidata u ispunjavanju privremenih merila (benchmark-a), posebno u okviru Poglavlja 23 (pravosuđe i osnovna prava) i Poglavlja 24 (pravda, sloboda i bezbednost) u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
Zastava Evropske unije i Srbije
Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Zašto je IBAR važan?

Ključna prekretnica: Predstavlja važan korak u pristupnim pregovorima jer ocenjuje da li je zemlja napravila dovoljan napredak u vladavini prava da bi mogla da pređe u sledeću fazu pregovora – otvaranje drugih poglavlja.

Signal EU: Ako je ocena pozitivna, EU šalje političku poruku da je spremna da pregovori sa zemljom kandidatom uđu u konkretniju fazu.

Uticaj na Plan rasta: Za Zapadni Balkan, pozitivan IBAR je često preduslov za dublju integraciju na jedinstveno tržište EU i pristup fondovima iz Plana rasta.

Šta IBAR sadrži?

Procenu napretka u:

- Nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa

- Borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala

- Zaštiti osnovnih prava (sloboda medija, prava manjina, itd.)

- Upravljanju granicama, migracijama, policijskim i bezbednosnim kapacitetima

Preporuke i otvorena pitanja:

- Koje reforme su uspešno sprovedene

- Gde su potrebni dodatni napori

- Koje zakone i politike treba unaprediti

Kontekst za Srbiju

Srbija očekuje pozitivan IBAR kao potvrdu da je ispunila privremena merila u poglavljima 23 i 24. To bi otvorilo vrata za sveobuhvatnije otvaranje klastera, kao i bolje uključivanje u EU fondove i projekte.