Poziv Srbiji da podnese pregovaračke pozicije za Poglavlje 16 (oporezivanje) i Poglavlje 19 (socijalna politika i zapošljavanje) predstavlja važan korak napred u procesu njenog pridruživanja Evropskoj uniji. Mađarska je bila veliki zagovornik ovog napretka, a tokom svog šestomesečnog mandata predsedavanja Savetom EU, isticala je važnost očuvanja zamaha u procesu proširenja.

Balint Odor, stalni predstavnik Mađarske pri EU, je za EUpravo zato istakao značaj otvaranja Klastera 3 i jačanje poverenja između Srbije i EU. Na pitanje o mađarskom predsedavanju Savetom EU, Odor je ukazao na postignuća koja su dala novi podsticaj stabilnosti i integraciji regiona Zapadnog Balkana.

Koliko su inicijative poput otvaranja klastera doprinele izgradnji poverenja između EU i Srbije?

Jačanje poverenja je ključno kada je reč o ubrzavanju pregovora o pristupanju. Poslednji klaster sa Srbijom otvoren je pre skoro tri godine. Smatrali smo da je važno napraviti sledeći korak, jer je Komisija u tri uzastopna izveštaja navela da je Srbija ispunila kriterijume za otvaranje Klastera 3.

Balint Odor
Andras GRESKOVITS Bálint Ódor

Aktivnim zajedničkim angažovanjem Srbije i Mađarske, slušanjem država članica i zajedničkim radom sa Komisijom — na taj način smo pokušali da pridobijemo sve države članice kako bismo načinili sledeći korak sa Srbijom. Da odgovorim konkretnije na vaše pitanje, mislim da je inicijativa za otvaranje Klastera 3, kao i brojni razgovori u Savetu i sa Srbijom, doprinela izgradnji poverenja između EU i Srbije.

Drago mi je što smo napravili veliki korak u procesu pridruživanja Srbije, jer sam imao čast da u ime Saveta EU potpišem i pošaljem pismo kojim pozivamo Srbiju da podnese pregovaračke pozicije za Poglavlja 16 i 19. Ovo dokazuje našu posvećenost izgradnji sve bližih odnosa sa Srbijom, a zaista se nadamo da će buduća predsedavanja održati ovaj zamah.

Može li Srbija i dalje da računa na podršku Mađarske na svom evropskom putu?

Naravno. Mađarska, kao blizak partner Srbije, će učiniti sve što može da pomogne zemlji da zaključi pregovore o pristupanju i ostvari članstvo što je pre moguće. Znamo i cenimo napore koje je Beograd nedavno uložio kako bi postigao napredak u procesu koji je dugo stagnirao.

Strateški interes EU je da približi Srbiju Evropskoj uniji

Balint Odor

Čekali smo predugo; vreme je da pređemo na veću brzinu, i nadamo se da smo tome doprineli tokom mađarskog predsedavanja. Insistiraćemo na važnosti očuvanja politike proširenja zasnovane na zaslugama, ali i na kredibilitetu procesa proširenja. Strateški interes EU je da približi Srbiju Evropskoj uniji, jer je to najbolji način da se osigura jačanje stabilnosti u regionu Zapadnog Balkana.

Da li ste zadovoljni rezultatima mađarskog predsedavanja i koje biste uspehe istakli?

Sećam se priča koje su predviđale da tokom našeg predsedavanja neće biti postignuti značajni rezultate zbog toga što je palo u period tranzicije. To se pokazalo kao pogrešno.

Usvajanje Budimpeštanske deklaracije o Novom evropskom sporazumu o konkurentnosti, punopravno članstvo Rumunije i Bugarske u šengenskom prostoru, novi pristup migracijama definisan na oktobarskom Evropskom savetu, kao i novi podsticaj u procesu pridruživanja zemalja Zapadnog Balkana samo su neka od mnogih postignuća koja smo ostvarili u poslednjih šest meseci. Čak i iz ove perspektive, mogu reći da su program i prioriteti mađarskog predsedavanja uživali značajnu podršku i da su efikasno sprovedeni.