Rumunija i Bugarska su konačno dočekale da postanu deo Šengena jer su ministri unutrašnjih poslova zemalja članica EU i zvanično dali svoj blagoslov.
Evropska komisija je još 2011. saopštila da su dve države spremne da se pridruže Šengenu, ali su se protivile mnoge zemlje, poput Nemačke i Francuske.
Međutim, političko protivljenje je vremenom slabilo, ali je Austrija dugo kočila proces zbog bojazni od iregularnih migracija sve do prošlog meseca.
"To je velika pobeda za Bugarsku, Rumuniju i celu Evropu", navedeno je tokom mađarskog predsedavanja EU.
Zvanično pridruživanje Šengenu će započeti 1. januara 2025.
"U potpunosti u Šengenu - gde i pripadate", poručila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen dok je predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola dodala da "jači Šengen znači i bezbedniju i ujedinjeniju Evropu".
Ipak, slavlje je i dalje ograničeno jer se uvode granične kontrole na kopnenim granicama između Mađarske i Rumunije i između Rumunije i Bugarske na "najmanje" od 6 meseci kako bi se sprečila "bilo koja ozbiljna pretnja javnoj politici i unutrašnjoj bezbednosti".
Izraz "najmanje" sugeriše da bi rok mogao da bude produžen po potrebi.
To znači da ukidanje pasoških i graničnih kontrola neće biti u potpunosti sprovedeno jer bi građani i dalje mogli da se suoče sa redovima.
U međuvremenu, Nemačka, Francuska i Holandija su iz bezbednosnih razloga ponovo uvele kontrole na kopnenim granicama.
Šengen trenutno broji 29 zemalja u kojima živi oko 450 miliona ljudi.
(EUpravo zato/Euronews)