Šef delegacije Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, predao je premijeru Srbije izveštaj Evropske komisije, a posle njihovog sastanaka održana je i konferencija za medije u Vladi Srbije.

Izveštaj ima oko 100 strana, a o njemu će se tek govoriti u narednim danima.

Premijer Vučević je istakao da je Evropska unija zabeležila napredak u oblasti ekonomije i da je naša zemlja prepoznata kao pogodna za strana ulaganja čemu svedoči i kreditni investicioni rejting.

"Veoma sam zadovoljan što postoji i napredak u ekologiji i pitanjima koja se tiču borbe protiv klimatskih promena u okviru Zelene agende, ali nas još čeka dosta posla, pogovoto u pogledu reforme pravosuđa", naveo je Vučević.

Iako se deo zamerki u izveštaju EK odnosio na to da Srbija treba da se usaglasi sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, Vučević je rekao da Srbija ostaje na evropskom putu i da je članstvo u EU glavni spoljnopolitički cilj naše zemlje.

Sa druge strane, ambasador Žiofre je rekao da je izveštaj važna, objektivna i iskrena procena onoga što mora da se uradi podvukavši da je Srbija nedavno usvojila Reformsku agendu što je ocenio kao pozitivan korak.

"Proširenje je na vrhu evropske agende", napomenuo je.

Kada je reč o usklađivanju sa spoljnom politikom EU, Žiofre je naveo da je Srbija nezavisna zemlja, ali da mora da se izjasni koja je njena strateška pozicija pogotovo u svetlu današnje geopolitičke situacije dok rat u Ukrajini i dalje traje.

"Shvatili smo poruku Brisela. Razumemo da nas čeka intenzivnije usklađivanje, ali se često zaboravlja da mi šaljemo humanitarnu pomoć Ukrajini. Srbija je pripremila novi paket pomoći Ukrajini i to u sektoru energetike", odgovorio je Vučević koji je dodao i da naša zemlja učestvuje u tri mirovne misije sa zemljama EU, od kojih je jedna aktivna i na području južnog Libana gde trenutno bukti rat.

Miloš Vučević i Emanuele Žiofre o izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije za 2024.
EUpravo zato 

Govoreći o nekim drugim oblastima, premijer je rekao da mu "nije jasno zašto Srbija nije bila efikasnija".

"Tu, pre svega, mislim na Klastere 2 i 5 ili pitanja ribarstva koja su zaista rešiva i nisu vezana za visoku politiku", dodao je.

Evropska komisija je u nacrtu izveštaja o Srbiji za 2024. godinu navela da je Klaster 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast, tehnički spreman za otvaranje i istakla da će ukupni tempo pregovora nastaviti da zavisi od reformi vladavine prava i normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Ovogodišnji nacrt izveštaja ima oko 100 strana, a u delu koji se odnosi na dijalog Beograda i Prištine navodi se da se od obe strane očekuje da sprovode obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, što, kako se napominje, uključuje osnivanje Zajednice srpskih opština.

(EUpravo zato)