Danska je danas zvanično preuzela šestomesečno rotirajuće predsedavanje Savetom Evropske unije, pod sloganom "Snažna Evropa u svetu koji se menja", simboličnim podizanjem danskih zastava istakavši bezbednost i konkurentnost kao ključne prioritete. U vrh agende smestila je i Zapadni Balkan i proširenje EU, poručivši da će "ambiciozno raditi na promociji proširenja EU zasnovanog na zaslugama i unaprediti pregovore o pristupanju sa Ukrajinom, Moldavijom i zemljama Zapadnog Balkana.

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre juče je rekao da Danska preuzima predsedavanje Savetom Evropske unije od Poljske u "izazovnom trenutku", kao i da će politika proširenja ostati veliki prioritet za EU i u narednom periodu.

Žiofre je uoči panel diskusije "Od Poljske do Danske: Zajednički put u vanrednim vremenima" koja je organizovana povodom danskog preuzimanja predsedavanja Savetom EU rekao da je poljsko predsedništvo uložilo veliki napor da unapredi proces proširenja na Zapadnom Balkanu i da očekuje u istom pravcu da se nastavi put.

Ambasadorka Danske u Srbiji Pernil Daler Kardel je rekla da je ovo je osmi put da Danska predsedava Savetom EU, kao i da je očigledno da će predsedavanje biti pod uticajem vremena u kojem se odvija.

"Naše predsedavanje se odvija u vremenu koje se veoma menja i vremenu koje je nepredvidivo. Ovo je vreme kada treba da odgovorimo na stvari koje se pojavljuju mnogo brže od onoga na šta smo navikli", ocenila je ona.

"Sa danskim pragmatizmom i vođstvom, Evropa je u dobrim rukama", poručila je Fon der Lajen.

Komesarka za proširenje EU, marta Kos, zahvalila se Poljskoj na odličnoj saradnji tokom proteklih šest meseci i poručila da unapređenje agende proširenja ne bi bilo moguće bez njihove vizije i posvećenosti njihovog predsedništva. Takođe je ocenila i da su Poljska i EU zajedno načinile važan napredak ka povećanju bezbednosti i jedinstva Evrope.

Srdačnu dobrodošlicu Danskoj poželela je jutros predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, poručivši da se raduje "zajedničkom radu na bezbednoj i konkurentnoj Evropi".

Šta znači rotirajuće predsedavanje Savetu EU?

Danska je na mestu predsedavajuće zemlje zamenila Poljsku, čime je postala neutralan posrednik među 26 drugih članica Unije i preuzela ulogu u pregovorima, izgradnji kompromisa i predstavljanje Saveta EU u razgovorima s Evropskim parlamentom.

Prema Ugovoru iz Lisabona, predsedavanje Savetu EU rotira između svih 27 članica svakih šest meseci . Predsedavajuća država predvodi i organizuje većinu zasedanja Saveta (osim Saveta za spoljne poslove, koji vodi Visoki predstavnik), postavlja dnevni red, vodi pregovore u trilozima (sa EP i Komisijom), i zastupa Savet pred drugim institucijama EU.

Predsedavanje se ne odvija samostalno – država radi u okviru "trojke" (Poljska–Danska–Kipar) koja zajednički planira program, osiguravajući kontinuitet i koordinaciju .

Dužnosti i odgovornosti zemlje koja predsedava uključuju koordinaciju i vođenje Saveta, organizaciju i vođenje sveobuhvatnih zasedanja ministarskih formacija (npr. poljoprivrede, unutrašnjih poslova...) u Briselu i državama članicama. Takođe, država koja poredsedava vodi pregovore sa Evropskim parlamentom i Komisijom putem triloga i komiteta za usaglašavanje, naročito kod donošenja zakona. Postavlja dnevni red u tematskim radnim grupama i Savetima, a takođe predstavlja nove inicijative – npr. Danska će forsirati bezbednost, konkurentnost, zelenu tranziciju .

Zastupa Savet pred drugim EU institucijama (Parlament, Komisija, Evropski savet), organizauje konferencije i informalne skupove, u domaćoj državi i Briselu (npr. Danska će održati javnu ceremoniju otvaranja u Arhusu, zatim EP skupove u Kopenhagenu) .

Šansa za Zapadni Balkan

Da je predstojeće dansko predsedavanje "šansa za Zapadni Balkan", postalo je jasno objavljivanjem agende odnosno zvaničnog saopštenja.

Proširenje EU biće na vrhu dnevnog reda Danskog predsedavanja kada je reč o opštim poslovima Unije. Naglašava se da je proširenje geopolitička nužnost i jedini način da EU efektivno doprinese stabilizaciji evropskog kontinenta i jačanju otpornosti zemalja koje su ranjive na nepoželjne spoljne uticaje.

"Dansko predsedavanje će zato ambiciozno raditi na promociji proširenja Unije zasnovanog na zaslugama i na pripremi EU za proširenje kroz unutrašnje reforme. U skladu s tim, Dansko predsedavanje će unaprediti pregovore o pristupanju sa Ukrajinom, Moldavijom i zemljama Zapadnog Balkana. Proširenje je usko povezano sa naporima da se očuvaju temeljne vrednosti EU – demokratija i vladavina prava", navodi se u dokumentu.

Takođe je najavljeno da će Dansko predsedavanje usmeravati proces proširenja kroz kontinuirani politički dijalog, u skladu sa kopenhaškim kriterijumima i pristupom zasnovanim na zaslugama.

"Za uspešan proces proširenja važno je da EU podrži napore zemalja kandidata u sprovođenju neophodnih reformi. Da bi se EU pripremila za proširenje i osiguralo da buduća proširenja ojačaju Uniju, predsedavanje će nastaviti rad na unutrašnjim reformama. Cilj ovih reformi je i da EU bude sposobna da deluje nezavisno i odlučno u današnjem geopolitičkom okruženju i da sprovodi političke ciljeve postavljene u strateškoj agendi Evropskog saveta", dodaje se.

(EUpravo zato.rs)