Srbija je zvanično postala deo geografskog obuhvata Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA), što će omogućiti jeftinije transakcije, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).

Redakcija EUpravo zato uputila je Narodnoj banci Srbije pitanja o tome šta će članstvo u SEPA značiti za građane, ali i za privredu i ekonomiju zemlje.

"Ovo veoma značajno postignuće rezultat je aktivnosti koje je Narodna banka Srbije, u saradnji sa Ministarstvom finansija i drugim institucijama Republike Srbije, sprovodila na usklađivanju naših propisa i prakse sa pravilima i standardima primenjenim u Evropskoj uniji, kako bi građanima i privredi omogućila najnaprednije platne i druge finansijske usluge", rekla je u odgovoru za naš portal guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.

Prema njenim rečima, ovaj događaj je značajan, ne samo za one koji su radili na ostvarenju ovog cilja, već pre svega za sve građane i privredu naše zemlje, i to iz dva razloga.

"Najpre, formalno pristupanje SEPA području potvrda je naše posvećenosti procesu evropskih integracija i dokaz našeg jasnog evropskog puta i jačanja finansijskih veza sa Evropskom unijom, kao i činjenice da naš finansijski sektor, odnosno institucije koje ga čine, posluju u skladu sa evropskim propisima i standardima", kaže Tabaković.

Drugo i ne manje važno, ističe, je što ispunjenje ovog formalnog uslova otvara Srbiji vrata za ono što je što je suština ovog procesa, a to je unapređenje obavljanja platnog prometa sa inostranstvom.

narodna_banka_srbije_stefan_stojanović_ (6).jpg
Foto: MONDO/Stefan Stojanović

"To znači da će se otvoriti mogućnost da plaćanja naših građana i privrede ka subjektima iz zemalja EU i drugih članica SEPA budu povoljnija - da provizije budu niže, a vreme potrebno za realizaciju plaćanja kraće", navodi guvernerka NBS.

"Građani već 7 godina uživaju u prednostima instant plaćanja"

U pisanom odgovoru portalu EUpravo zato, Tabaković je podsetila da već sedam godina građani Srbije i privreda uživaju sve prednosti instant plaćanja koja se izvršavaju u svega nekoliko sekundi, zahvaljujući našem platnom sistemu koji smo, ističe, uveli među prvima u svetu i koji je i dalje jedini sistem ove vrste u regionu Zapadnog Balkana.

"U okviru ovog sistema razvili smo brojne inovativne servise koje građani svakodnevno koriste, poput plaćanja skeniranjem QR koda i prenosa novca primaocu samo uz poznavanje broja mobilnog telefona kako bismo pospešili bezgotovinska plaćanja uveli smo i modernu domaću platnu karticu, našu DinaCard karticu, čime su značajno umanjeni troškovi za korisnike i trgovce, i omogućena nezavisnost i pouzdanost nacionalnog platnog sistema".

Ulaskom Republike Srbije u SEPA područje stvoreni su uslovi za drugu fazu projekta.

"Ova faza podrazumeva uključenje pružalaca platnih usluga (banaka) iz naše zemlje u tzv. SEPA platne šeme. One predstavljaju zajednička pravila za izvršavanje platnih usluga poput transfer odobrenja, instant transfer odobrenja i direktnog zaduženja, a koja je utvrdio Evropski platni savet. Procedura uključenja podrazumeva da pružaoci platnih usluga dostavljaju Evropskom platnom savetu neophodnu dokumentaciju za pristupanje određenoj platnoj šemi - potpisan Ugovor o pristupu (Adherence Agreement) i drugu propisanu dokumentaciju".

Kada će banke moći da krenu u proces?

Prema rečima Jorgovanke Tabaković koja se poziva na kalendar Evropskog platnog saveta, predviđeno je da pružaoci platnih usluga iz Srbije (banke) od novembra ove godine mogu podnositi dokumentaciju za pristupanje SEPA platnim šemama, s tim da je maj 2026. godine predviđen kao najraniji datum od kada mogu krenuti sa operativnim radom u okviru SEPA šema, odnosno sa realizacijom plaćanja.

"Narodna banka Srbije će, kao i do sada, pružaocima platnih usluga pružiti svu neophodnu podršku u ovom procesu kako bi se svi učesnici iz Srbije efikasno pripremili i priključili u SEPA platne šeme i na taj način unapredila plaćanja sa Evropskom unijom i drugim zemljama članicama SEPA područja".

Bankomat
Foto: Juan Roballo / Alamy / Alamy / Profimedia

Planovi za dalje

Guvernerka NBS otkrila nam je i da u saradnji sa Evropskom centralnom bankom Narodna banka Srbije već nekoliko meseci analizira mogućnosti za priključenje naših pružalaca platnih usluga u panevropski sistem za instant plaćanja kojim upravlja ova centralna banka – TIPS platni sistem.

"Cilj je da omogućimo pružaocima platnih usluga iz Republike Srbije da sa što manje troškova, kao i izmena u svom informacionom sistemu, mogu da izvršavaju SEPA instant transakcije".

U zaključku, Tabaković ističe da pristupanje naše zemlje SEPA području značajna vest za sve nas, ali prijem sam po sebi "ne znači ništa ukoliko se tehničko povezivanje ne sprovede tako da bude što jeftinije i da izvršenje transakcija bude podjednako efikasno kao što su danas plaćanja u okviru naše zemlje".

"Jedino tako građani i privreda će moći da osete prave koristi od SEPA-e i brža i jeftinija plaćanja sa zemljama EU i regiona", zaključuje guvernerka Narodne banke Srbije.

(EUpravo zato)