Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima potpisan je u Beogradu između Srbije i EU u prisustvu predsednika Aleksandra Vučića i nemačkog kancelara Olafa Šolca.

Memorandum su potpisali u Palati Srbija ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović i potpredsednik Evropske komisije i evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič.

Potpisivanju su prisustvovali i ambasadori Italije Luka Gori, Nemačke Anke Konrad i SAD Kristofer Hil, kao i ministri u Vladi Srbije.

Predsednik Vučić je istakao da je potpisivanje važno za Evropu, Nemačku i Srbiju.

Olaf Šolc i Aleksandar Vučić
EUpravo zato/Milena Antonijević 

"Ovo će da predstavlja prekretnicu, veliku promenu, skok u budućnost. Ništa ne želimo da tajimo i krijemo od naših ljudi. Srbija će insistirati i lično ću se kao predsednik Republike, boriti i za životnu sredinu i za život našeg naroda da im i vazduh i zemlja i voda ostanu čisti. To je od ključnog značaja, sve eksperte imaćemo na raspolaganju. Za nas je zaštita životne sredine od suštinskog značaja", poručio je Vučić.

Aleksandar Vučić
Kurir/Zorana Jevtić Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je da mu je drago što u Beogradu vidi veliki broj predstavnika tržišta sirovina koji su uključeni u projekat i istakao da ima dosta razloga za realizaciju projekta Jadar u Srbiji.

"Ovo je važan trenutak, da bi se razgovaralo o znatnom potencijalu projekta Jadar. Veliki broj ljudi je neumorno radio na tome da to danas sve bude moguće i zahvalio bih na zalaganjima, na marljivost", rekao je Šolc.

Kako je naveo, to je "dobar projekat za Srbiju".

"On stvara nove potencijale lanca vrednosti, obezbeđuje mogućnosti za stvaranje radnih mesta, ne samo kada je reč o rudarstvu, nego i u drugim koracima prerade, povezuje Srbiju sa budućnošću mobilnosti, koja mora raditi bez emisije CO2. Dakle, reč je o prekretnici za mobilnost u budućnosti", rekao je Šolc i istakao da će sve biti urađeno po najvišim ekološkim standardima.

Nemački kancelar Olaf Šolc
Kurir/Zorana Jevtić Nemački kancelar Olaf Šolc

Evropski komesar za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Maroš Šefčovič je istakao da će "19. jul ući u knjige istorije kao datum bitan za razvoj Srbije".

"Danas Srbija postaje zemlja koja pravi korake napred da zauzme centralnu ulogu u ekonomiji. Zauzeće centralno mesto u lancu strateških vrednosti. Smatram da za uspešnost poslovanja, za značaj ovog projekta, treba naglasiti koliko je bitan. Ubeđen sam da će Srbija napredovati, da će se ojačati srpska privreda sa visoko-kvalitetnim radnim mestima, drugi cilj je da se poštuju ekološki standardi i da se odgovori na zabrinutost stanovništva u transparentnost. I EU će biti srećna da pomogne Srbiji da postigne ova dva centralna cilja", poručio je.

Pre obraćanja medijima, lideri su održali radni doručak i trilateralni sastanak.

Pet oblasti saradnje

Ovim Memorandumom o razumevanju, u skladu sa SSP, uspostavlja se bliska saradnja Srbije i EU u sledećih pet oblasti:

  • Unapređenje razvoj lanaca vrednosti za sirovine, baterije i električna vozila, omogućavanjem bliske saradnje između EU i srpskih industrijskih aktera i zainteresovanih strana. Memorandum o razumevanju će podstaći razvoj obostrano korisnih projekata, sa posebnim fokusom na industrijski ekosistem električnih vozila.
  • Saradnja na polju istraživanja i inovacija (R & I), mapiranjem postojećih oblasti saradnje u okviru EU programa Horizont Evropa i drugih mogućnosti. Na osnovu Memoranduma o razumevanju, obe strane će razmenjivati znanja i tehnologije u vezi sa održivim istraživanjem, ekstrakcijom, preradom i reciklažom sekundarnih sirovina.
  • Primena visokih ekoloških, društvenih i upravljačkih standarda i praksi biće olakšana kroz međusobne konsultacije i razmenu informacija o relevantnim politikama i inicijativama duž čitavih lanaca vrednosti, uključujući povećanu pažnju i mogućnost sledljivosti za lanac vrednosti baterija.
  • Mobilizacija finansijskih i investicionih instrumenata za podršku investicionim projektima u okviru Partnerstva, posebno kroz Invest EU, Investicioni okvir za Zapadni Balkan i Jedinstvenu listu projektnih ideja u Srbiji, kao i u okviru Evropskog saveza za sirovine i Evropskog saveza za baterije.
  • Razvijanje neophodnih veština za visokokvalitetne poslove u sektoru sirovina i baterija. Ovo uključuje učešće srpskih organizacija u Evropski savez za baterije i nadolazeće akademije posvećene sirovinama, uključujući mogući doprinos Srbije sa namenskim programima i stažiranjem.

Nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju, EU i Republika Srbija će zajedno u roku od šest meseci izraditi mapu puta sa konkretnim akcijama za sprovođenje Strateškog partnerstva u praksi.

(EUpravo Zato/Kurir)