Nedavno je sa radom počela nova Evropska komisija, a proširenje EU na Zapadni Balkan će biti jedna od bitnijih stavki na koje će se evropski zvaničnici fokusirati u narednom periodu.
Upravo o tome smo razgovarali sa slovenačkim političarem Matjažom Nemecom, poslanikom Evropskog parlamenta i aktivnim članom Delegacije za parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija.
On se osvrnuo na aktuelne prioritete EU, značaju proširenja u trenutnom geopolitičkom kontekstu i ulozi Srbije kao ključnog faktora regionalne stabilnosti.
Kako ocenjujete položaj Zapadnog Balkana na novoj listi prioriteta Evropske komisije u kontekstu proširenja?
"Bez oklevanja možemo reći da globalni potresi, brojni oružani sukobi i brzo promenljiva geopolitička scena duboko utiču na Evropsku uniju i, na mnogo načina, na ceo svet. Serija kriza - počevši od zdravstvene krize 2020. godine, preko energetske, pa sve do trenutnih bezbednosnih, humanitarnih i ekonomskih kriza - zahteva od nove Evropske komisije da usvoji promišljene mere i postavi jasne prioritete.
S obzirom na trenutnu situaciju, gde su ugroženi bezbednost i stabilnost evropskog kontinenta, pitanje proširenja EU mora da zauzme centralno mesto. Sudeći prema izjavama novoizabrane predsednice Evropske komisije i nove komesarke za proširenje, Marte Kos, optimističan sam da je proširenje, počevši od Zapadnog Balkana, među glavnim prioritetima budućeg petogodišnjeg mandata.
Naša kolektivna dugoročna bezbednost, stabilnost i napredak zavisiće od toga koliko smo uspešni i efikasni u procesu integracije. Evropski parlament ima velika očekivanja, a prognoze da bi Unija mogla da primi novu državu članicu do 2028. godine su ohrabrujuće. Međutim, da bismo to postigli, moraće da se uloži veliki trud, a to se odnosi i na zemlje kandidate koje sprovode reforme, ali i na postojeće zemlje članice koje moraju da usvoje hrabre mere za proširenje naše evropske porodice", istakao je Nemec.
Može li nova komesarka za proširenje, Marta Kos, da unapredi odnose sa Zapadnim Balkanom?
Martu Kos, kako kaže, poznaje dugi niz godina, i imajući u vidu da je ona diplomata sa velikim iskustvom, bio je uveren da će se dobro pokazati tokom saslušanja u Evropskom parlamentu.
"Nije razočarala. Naprotiv, na ubedljiv način se suočila sa izazovima svog veoma značajnog portfelja i pružila je konstruktivne odgovore poslanicima.
Posebno mi je drago što je portfelj proširenja poveren Slovenki. Slovenija se dosledno pokazala kao kredibilan partner našim prijateljima u regionu i ima duboko razumevanje osetljivosti i dinamike među zemljama, kao i mentaliteta ljudi.
Jedan od ključnih stavova gospođe Marte Kos, koji snažno podržavam, jeste neophodnost komunikacije sa državama članicama EU koje ostaju neodlučne po pitanju proširenja. Građanima EU je potrebna jasna i realistična slika o proširenoj Uniji i koristima koje ona donosi. U današnjem geopolitičkom kontekstu, ovo vidim kao stratešku nužnost.
Istovremeno, ključno je da se Zapadni Balkan i njegovi građani ne zanemare. Oni moraju što pre da osete opipljive koristi od članstva u EU. Verujem da je Kos dobro pripremljena za ovaj zadatak, ali konstruktivna saradnja sa nama u Evropskom parlamentu će biti od suštinske važnosti", istakao je Slovenac.
Kako će izgledati buduća dinamika saradnje između Evropske unije i Srbije pod novom Komisijom?
Kao član Delegacije za parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija, Nemec se posebno osvrnuo na našu zemlju.
Prema njegovom mišljenju, Srbija nosi ogromnu odgovornost za stabilnost celog regiona, ali je koči mali napredak u određenim oblastima poput vladavine prava, slobode medija i demokratije.
"Ključno je da kanali saradnje između Srbije i EU ostanu otvoreni i funkcionalni u svakom trenutku. Srbija se nalazi na raskrsnici suprotstavljenih interesa glavnih aktera poput Rusije, Kine i EU, što otežava izgradnju poverenja između liderstva EU i srpskih političkih aktera. U narednih pet godina se nadam da ćemo videti konkretan napredak u procesu proširenja. Međutim, da bi se to postiglo, moraće naporno da se radi na osnovnim pitanjima poput demokratije, vladavine prava i oživljavanja poverenja građana u javne institucije. Površne ili kozmetičke promene neće biti dovoljne", zaključio je Nemec za EUpravo zato.
(EUpravo zato)