Vizna politika Crne Gore nije u potpunosti usklađena sa onom koja važi u Evropskoj uniji. Iz tog razloga Reformska agenda za period 2024-2027, obavezuje Crnu Goru da postupno uskladi viznu politiku sa viznom politikom Evropske unije, prenosi CdM.

Kako piše u saopštenju Ministarstva vanjskih poslova, to znači da državljanima sedam država nije potrebna viza za ulazak u Crnu Goru, dok je tim istim državljanima za ulazak u države članice Evropske unije, viza potrebna.

"Radi se o državljanima Azerbejdžana, Belorusije, Katara, Kuvajta, Turske, Kine i Rusije, kojima je bezvizni režim omogućen tokom cele godine, za boravak do 30 ili 90 dana", rečeno je za portal CdM iz resora Ervina Ibrahimovića.

Tokom letnje turističke sezone, Crna Gora privremeno, na period od šest meseci, proširuje bezvizni režim, pa je do 31. oktobra ove godine, osim pomenutih država, imala i privremeni bezvizni režim za boravak do 30 dana za Jermeniju, Kazahstan i Saudijsku Arabiju, kao i Egipat i rezidente UAE za boravak do 10 dana.

Bezvizni režim za pomenute države, kako dodaju, će se postepeno ukidati, u skladu s prioritetima i nacionalnim interesima, piše CdM.

"Ministarstvo vanjiskih poslova aktivno radi na reformi Viznog informacionog sistema, za šta su obezbeđena sredstva od strane EU. Usklađivanje sa viznom politikom EU, takođe, podrazumeva i usklađivanje sa viznim standardima i procedurama u poslovima izdavanja viza, pa se radi i na izmeni pravne regulative koja je neophodna za potpunu usklađenost, koja se očekuje da kraja 2027. godine, u skladu sa Reformskom agendom", poručuju iz Ministarstva u izjavi za CdM.

Napredak i u usklađivanju nacionalnih platnih sistema

Crna Gora i Albanija su od uključene u geografski okvir Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA). Pod vođstvom Centralnih banaka Crne Gore i Albanije, te države su postigla značajan napredak u usklađivanju nacionalnih platnih sistema i regulativa sa standardima Evropske unije, čime su postale prve zemlje Zapadnog Balkana koje su se pridružile SEPA okviru, ostvarivši važnu prekretnicu na svojim putevima ka članstvu u EU.

SEPA je jedna od pogodnosti Plana rasta za Zapadni Balkan, a novac predviđen ovim planom državama će biti isplaćen kada one ispune Reformske agende.

"Pristupanje Crne Gore SEPA šemama predstavlja značajan korak ka finansijskoj integraciji sa Evropskom unijom. Ovo postignuće otvara ekonomske mogućnosti i donosi konkretne koristi za domaćinstva i preduzeća dok Crna Gora napreduje ka članstvu u EU," izjavila je tim povodom guvernerka Centralne banke Crne Gore, Irena Radović.

(EUpravo zato/ CdM)