Nemačka je postala prva zemlja Evropske unije koja je dozvolila da predstavnici talibanskog režima iz Avganistana dođu u zemlju kako bi pomogli u deportaciji avganistanskih državljana.
Ovaj potez usledio je nakon inicijative ministra unutrašnjih poslova Aleksandera Dobrindta za direktne pregovore sa radikalno islamističkim Talibanima, kako bi se omogućile redovne deportacije odbijenih tražilaca azila i osuđenih lica u Avganistan.
Deportacioni letovi su prethodnih godina bili gotovo u potpunosti obustavljeni zbog diplomatskih i zbog zabrinutosti za ljudska prava, nakon što su talibani 2021. godine srušili vladu koju je podržavao Zapad. Ipak, Nemačka je obnovila deportacije u Avganistan što je tek drugi takav let od 2021. godine.
U okviru dogovora koji je posredstvom Katara postignut, nemačka vlada je odobrila dolazak dvojice avganistanskih konzularnih službenika u Nemačku, što je i zvanično potvrđeno.
Ti službenici će, kako je saopštio portparol vlade Štefan Kornelijus, "pružiti podršku planiranim deportacionim letovima".
Berlin je naglasio da ovaj potez ne predstavlja priznanje talibanskog režima, navodi Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), koji je prvi objavio ovu informaciju u petak.
Rusija je za sada jedina zemlja koja je zvanično priznala Talibane kao legitimnu vlast u Avganistanu, nakon što je to najavljeno pre tri nedelje.
Značajna promena
Ipak, odluka Nemačke predstavlja značajnu promenu u politici, jer je nova vlada obećala da će pooštriti mere protiv ilegalnih migracija, nakon niza nasilnih incidenata u kojima su učesnici bili odbijeni tražioci azila. Nemačka je takođe predvodila grupu ministara unutrašnjih poslova EU, koji su se na posebnom samitu o migracijama u petak izjasnili za redovne deportacije u Avganistan i Siriju.
Norveška, iako nije članica EU, za sada je jedina evropska zemlja koja je prihvatila jednog vršioca dužnosti talibanskog izaslanika.
Nemačka i dalje nema zvanične diplomatske odnose sa talibanskom vlašću, a kako navodi vlada, saradnja se odvija isključivo na tehničkom nivou.
Dvojica avganistanskih službenika koji dolaze u Nemačku ranije su radili za bivšu avganistansku vladu koju su podržavale zapadne zemlje. Prema pisanju lista FAZ, ne postoji nijedan poznat podatak koji bi ih povezao sa ekstremizmom.
Oni bi mogli da stignu "uskoro" i biće raspoređeni u ambasadi Avganistana u Berlinu i konzulatu u Bonu, ali bez formalnog diplomatskog statusa.
(EUpravo zato)