Nakon što je u Briselu održan 20. samit EU–Kanada, evropski i kanadski lideri su potvrdili "snažno političko, ekonomsko i strateško partnerstvo", a potpisano je i Partnerstvo za bezbednost i odbranu (SDP).

Obe strane su u zajedničkom saopštenju istakle posvećenost multilateralizmu, međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima i saradnji na zajedničkim prioritetima poput podrške Ukrajini, deeskalaciji na Bliskom istoku, ekonomskoj bezbednosti, trgovini, digitalnoj inovaciji i odbrani.

Partnerstvo za bezbednost i odbranu predstavlja značajan korak napred u produbljivanju saradnje u više oblasti, uključujući upravljanje krizama, saradnju u odbrambenoj industriji, borbu protiv hibridnih pretnji i vojnu mobilnost.

Cilj ovog poteza je da se Kanada, posebno u oblasti odbrane i bezbednosti, distancira od SAD.

Američki predsednik Donald Tramp je od početka svog drugog mandata imao dosta upečatljivih izjava, od toga da želi da kupi Grenland do toga da će anektirati Kanadu.

Ključno pitanje je da se omogućava Kanadi da učestvuje u novim programima odbrambenog finansiranja EU u okviru paketa "ReArm Europe" vrednog više milijardi.

Kanada i evropske članice NATO-a takođe su obećale da će drastično povećati potrošnju za odbranu, što će biti potvrđeno na samitu Alijanse koji se održava danas u Hagu.

"Iako NATO ostaje kamen temeljac naše kolektivne odbrane, ovo partnerstvo će nam omogućiti da ojačamo spremnost brže i efikasnije, da ulažemo više i pametnije", izjavio je predsednik Evropskog saveta Antonio Košta na konferenciji za medije nakon samita.

Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta Foto: Frederic GARRIDO-RAMIREZ

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen dodala je da će partnerstvo ojačati ulogu Kanade u evropskoj odbrambenoj arhitekturi koja se brzo razvija.

"Ovo je tek početak. Biće korisno za naše industrije, za naše građane i za transatlantsku bezbednosnu infrastrukturu", dodala je.

Otava će sa Briselom raditi i na bilateralnom sporazumu povezanim sa planom "Bezbednosna akcija za Evropu" (SAFE), vrednim 150 milijardi evra. Program je ograničen na zemlje EU i bliske saveznike i omogućava dodelu zajmova članicama za kupovinu naoružanja, kao i učešće drugih zemalja u zajedničkim nabavkama.

Prema Partnerstvu za bezbednost i odbranu, EU i Kanada će istražiti kako mogu zajedno da pomognu Ukrajini i unaprede interoperabilnost i mobilnost kanadske i evropske vojne opreme, osoblja i zaliha.

Takođe će proširiti saradnju na projektima PESCO u oblasti vojne mobilnosti, kako bi se poboljšala mobilnost kanadske vojske na teritoriji EU.

(EUpravo zato/Politico/Europa.eu)