Holandija je među najaktivnijim evropskim partnerima Srbije kada su u pitanju podrška reformama, evropski put, ali i konkretna ulaganja u privredu. Njegova Ekselencija Martajn Elhersma, ambasador Kraljevine Holandije, govori za EUpravo zato o svojim prvim utiscima o Srbiji, vrednostima koje Holandija promoviše, zajedničkim potencijalima za razvoj i važnosti vladavine prava.

U Srbiju je stigao pre devet meseci, u septembu, u vreme koje je - kako kaže - odlično za upoznavanje zemlje u idealnim vremenskim uslovima. Sa nama, na početku deli prve utiske i opisje kako vidi našu zemlju i njene ljude.

"Sviđa mi se gostoprimstvo srpskog naroda, otvorenost i radoznalost. Sem toga, nivo engleskog jezika koji ljudi u celoj zemlji govore je impresivan. Osim ljudi, oduševljava me i lepota vaše zemlje. Upoznajem je kroz posao, ali koristim i vikende da putujem po zemlji, planinarim i vozim bicikl, a ako je baš potrebno, idem autom. Fruška Gora, Đerdap, planina Povlen, ali i prelepi gradovi poput Novog Sada i Subotice ostavili su veliki utisak na mene, a ima još toliko toga za istraživanje."

Prošlog meseca obeležen je Kraljev dan – koje poruke Holandija šalje kroz ovaj praznik i kako ih vidite u kontekstu odnosa sa Srbijom?

"Da, proslavili smo naš nacionalni praznik u Beogradu, ali i u Podgorici. Iako je ambasada u Beogradu, odgovorni smo i za Srbiju i za Crnu Goru. Iako Holanđani važe za individualiste, Kraljev dan ujedinjuje stanovništvo – proslave su prilično neformalne, kraljevska porodica se pridružuje slavlju i svake godine posećuje drugi grad. Širom zemlje slavimo na ulicama, jedemo i igramo zajedno, a naš preduzetnički duh pokazujemo kroz prodaju stvari ispred kuća. Najvažniji cilj Ambasade Holandije u Beogradu je podrška Srbiji u procesu pristupanja Evropskoj uniji, što se moglo videti i tokom proslave. Čvrsto podržavamo pravac koji je Srbija izabrala, a naši poslovni odnosi, naročito u poljoprivredi i IT sektoru, to dodatno potvrđuju."

Čvrsto verujemo da bi članstvo Srbije učinilo EU jačom.

Nj.E. Martijn Elgersma, ambasador Kraljevine Holandije u Srbiji

Holandija je među zemljama koje dosledno podržavaju proširenje Evropske unije, ali istovremeno insistiraju na punom ispunjavanju kriterijuma, posebno u oblasti vladavine prava. Kroz bilateralnu saradnju, brojna ulaganja i političku podršku reformama, ova zemlja aktivno doprinosi modernizaciji i evropskoj perspektivi Srbije.Kako ocenjuje trenutni napredak Srbije u procesu evropskih integracija, posebno u oblasti vladavine prava?

"Srbija je donela odluku da želi da sprovede reforme u ovoj oblasti jer će celo srpsko društvo imati koristi od njih. Važno je shvatiti da vladavina prava nije nešto što EU (ili Holandija) nameće Srbiji. Mislim da je EU pravi izbor, svuda u svetu vidimo da zemlje koje postižu dobre rezultate u oblasti vladavine prava takođe visoko rangiraju i u pogledu indeksa sreće. EU može da funkcioniše samo ako postoji ujednačena primena prava u svim državama članicama.

Holandija snažno zagovara potpunu usklađenost sa evropskim zakonima. Tempo pristupanja u velikoj meri zavisi od tempa reformi. Ovo ne znači samo donošenje zakonodavstva i uspostavljanje institucija, već i njihovo sprovođenje u duhu zakona. Na primer, nezavisnost sudstva mora da bude stvarna, a ne samo formalna. Što se tiče slobode medija, podstakao bih novu vladu da nastavi reforme i u ovoj oblasti – pratimo izbor članova Saveta REM-a, kao i slučajeve napada i pretnji novinarima."

Holandija važi za državu sa visokim očekivanjima kada su u pitanju standardi za članstvo u EU. Da li su ti kriterijumi prepreka ili prilika?

"Čvrsto verujemo da bi članstvo Srbije učinilo EU jačom. Moja zemlja je među osnivačima EU i verujemo da sve članice treba da poštuju iste vrednosti. Usklađenost sa osnovama demokratije i vladavine prava preduslov je za očuvanje svih drugih prava. Svaka reforma koju Srbija sprovede direktna je korist njenim građanima. Kao mala zemlja sa otvorenom ekonomijom, Holandija razume međuzavisnost i koristi koje donosi saradnja."

Koje oblasti vidite kao ključne za dalje produbljivanje odnosa Srbije i Holandije?

"Holandska vlada ima strategiju za Zapadni Balkan, a jačanje odnosa sa Srbijom jedan je od prioriteta. Na političkom planu beležimo sve više poseta na visokom nivou – nedavno su se susreli ministri spoljnih poslova, predsednica Skupštine Brnabić bila je u poseti Holandiji, uskoro dolazi i holandski ombudsman. Holandske firme su snažno prisutne u Srbiji, u sektorima kao što su maloprodaja, prehrambena industrija, pivo, IT, poljoprivreda, energija, brodogradnja i građevina. Ove firme podižu standarde i doprinose jačanju veza među našim društvima.

Posebno bih istakao MATRA program kroz koji podržavamo vladavinu prava i obučavamo državne službenike – obučili smo stotine njih, a to dodatno jača i naše bilateralne veze."

Koja su iskustva holandskih kompanija koje posluju u Srbiji?

"Holandske kompanije dobro poznaju zemlju i generalno su veoma zadovoljne poslovanjem u Srbiji. Često mi kažu da Srbi i Holanđani imaju sličan, direktan i pouzdan poslovni stil. Srpski poslovni ručak, naravno, ne može da se poredi sa holandskim – sendvič sa sirom i čaša mleka. Kompanije sa nestrpljenjem očekuju napredak Srbije ka EU, jer će to doneti manje birokratije i više pravne sigurnosti.

Holandske firme su među vodećim stranim investitorima u Srbiji, a osim kapitala donose i znanje, inovacije i održive poslovne prakse. Postoji još veliki neiskorišćeni potencijal, posebno u oblastima kao što su upravljanje vodama, zelene tehnologije i digitalne inovacije. Posebno me raduje što je Ministarstvo poljoprivrede Holandije odlučilo da svoju kancelariju preseli iz Budimpešte u Beograd – to pokazuje koliko verujemo u potencijal Srbije u ovoj oblasti."

Za kraj, koja je vaša lična poruka građanima Srbije?

"Holandija veruje da sve zemlje Zapadnog Balkana pripadaju Evropskoj uniji i da će jednog dana postati njen deo. Put može delovati težak, ali Srbija je mnogo puta pokazala da ako nešto želi – može to i da postigne. Holandija će i dalje podržavati neophodne reforme. Podstičem Srbiju da preduzme potrebne korake i radujem se trenutku kada ćemo nazdraviti uz čašicu rakije sledećem velikom koraku na tom putu."

(EUpravo zato)