Predsednik Evropskog Saveta, Antonio Košta je ko-predsedavajući prvog Samita EU-Centralna Azija koji se održava danas u Uzbekistanu.
Košta, zajedno sa predsednicom Evropske komisije, Ursulom fon der Lajen, predstavlja EU, dok je domaćin sastanka predsednik Uzbekistana, Šavkat Mirzjoev.
Samit je ključna prilika za EU i Centralnu Aziju da pokažu svoj geopolitički interes u intenziviranju bilateralnih odnosa i unapređenju regionalne saradnje.
Kao što je navedeno u ciljevima Strategije EU za Centralnu Aziju iz 2019. godine i Zajedničkoj mapi puta za produbljivanje veza između EU i Centralne Azije usvojenoj 2023. godine, odnosi između EU i Centralne Azije su tokom godina stekli povećanu stratešku važnost.
U tom kontekstu, tokom Samita, lideri diskutuju o oblastima zajedničke saradnje kao što su:
- jačanje multilateralne saradnje
- rešavanje zajedničkih bezbednosnih izazova
- unapređenje ekonomskih, trgovinskih i investicionih veza
- angažovanje u oblasti energije, klimatski neutralne ekonomije i povezanosti kroz Global Gateway, kao i saradnja na zelenoj tranziciji
- jačanje kontakata među ljudima i mobilnosti
Košta je na plenarnoj sednici istakao zadovoljstvo što ima priliku da bude kopredsedavajući "ovog istorijskog događaja", prvog samita između Evropske unije i Centralne Azije.
"Pre svega, želim da izrazim svoju iskrenu zahvalnost predsedniku Mirzijoevu na toplom prijemu koji smo doživeli u vašoj prelepoj zemlji i na tome što nas je ugostio u starom gradu Samarkandu - gradu koji je ostavio značajan trag u istoriji naših regiona. Danas sam ponosan što sam deo novog poglavlja u modernoj istoriji Samarkanda, jer podižemo odnose između naših regiona na dinamično strateško partnerstvo", kazao je on.
Prema njegovim rečima, prošlo je 30 godina otkako su uspostavljeni diplomatski odnosi između Evropske unije i pet zemalja Centralne Azije.
"Sada je vreme da prepoznamo duboko značenje onoga što nas povezuje. Ovaj sastanak podstiče još jaču saradnju EU i Centralne Azije u multilateralnim forumima, jačajući našu zajedničku posvećenost mirnom i prosperitetnom globalnom poretku. Takođe, želim da pohvalim Uzbekistan što je domaćin Samarkandskog klimatskog foruma koji se održava kasnije danas, čime se naglašava važnost regionalne saradnje u pitanjima kao što su klimatske promene i upravljanje vodama. Ovi izazovi su među najhitnijim našeg vremena i moramo zajedno da radimo na njihovom rešavanju. Već smo postigli mnogo. Evropska unija je jedan od glavnih investitora u Centralnoj Aziji i drugi po veličini trgovinski partner. Sada moramo da gledamo u budućnost i podignemo našu saradnju na nove visine", kazao je Košta.
Kako je podvukao, klimatske promene su oblast u kojoj je zajednička akcija neophodna za opšte dobro globalne stabilnosti, bezbednosti i prosperiteta. Pitanja kao što su nestašica vode, loš kvalitet vazduha, zagađenje i gubitak biodiverziteta predstavljaju ozbiljne pretnje bezbednosti i prosperitetu naših regiona, naveo je on i dodao da se sada istražuju nove oblasti saradnje, uključujući digitalne tehnologije, transport i sirovine.
"Naše partnerstvo je putovanje, a ne destinacija"
"Verujem da naš odnos još nije dostigao svoj puni potencijal. Naše partnerstvo je putovanje, a ne destinacija. Ovaj samit označava početak nove dimenzije naših odnosa, i neće biti jedinstven. Kako se suočavamo sa zajedničkim bezbednosnim izazovima koji se stalno povećavaju na globalnom nivou, moramo priznati da su bezbednosne pretnje sada transnacionalne. Nijedan region nije imun na ove rizike, stoga moramo da povećamo našu saradnju na bilateralnom, regionalnom i multilateralnom nivou", podvukao je Košta.
On je istakao i da je najveći bezbednosni izazov s kojim se danas suočavamo kontinuirana ruska agresija na Ukrajinu.
"Ovaj rat daleko je više od lokalnog konflikta, to je napad na same principe međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima. Sada postoji novi zamah za mirovni proces u Ukrajini, koji bi trebalo da vodi ka sveobuhvatnom, pravednom i trajnom miru. Moramo raditi zajedno kako bismo to osigurali. Evropska unija u potpunosti podržava ove napore i doprinosi im na svaki mogući način", kazao je on.
Prema njegovim rečima, ovaj, prvi samit EU- Centralna Azija, je jasan primer stabilizujuće uloge koju regionalna saradnja zasnovana na poverenju može da igra na globalnoj sceni.
"Evropska unija je željna da izgradi partnerski odnos sa Centralnom Azijom koji će ići dalje od očekivanja, postavljajući živu sliku onoga što je moguće kada nacije dolaze zajedno u duhu saradnje. Današnji samit je prekretnica. Gledamo u budućnost sa optimizmom. I delimo moto ovog samita -Investiranje u budućnost. Naši odnosi nikada nisu bili jači, a sada moramo da krenemo napred sa ambicijom da napišemo sledeće poglavlje strateškog partnerstva između Centralne Azije i Evropske unije", poručio je Antonio Košta.
(M.A./EUpravo zato)