Jedan od čelnih ljudi kompanije, srpski inženjer Andrej Zdravković za RTS je pričao o tome kakvu ulogu imaju srpski inženjeri u stvaranju čipa zasnovanog na veštačkoj inteligenciji i da li su čipovi "nova nafta".

Tri meseca nakon što je AMD najavio proširenje istraživačkih centara, pokereće centar u Srbiji? Koji su planovi i zašto baš Srbija?

"Veliki su planovi. Mi sada startujemo praktično razvojni centar AMD-a u Srbiji na dve lokacije, u Beogradu sa 60 inženjera i u Nišu sa 30 inženjera sa planovima da to udvostručimo u skorije vreme".

Zašto Srbija?

Na pitanje zašto baš Srbija, Zdravković kaže:

"Ja sam završio beogradski Elektroteknički fakultet, pa mi je vrlo jasno koliko je ta škola dobra, kolika je ta škola meni omogućila da nešto uradim u svetu kasnije. I na osnovu toga već dugo smo razmišljali o tome kako da uradimo to otvaranje centra. Imali smo razne saradnje sa različim grupama ovde i na kraju došli do toga da imamo jednu fantastičnu ekipu koja radi pravi razvoj, fundamentalni razvoj za AMD".

Kompanija je nedavno predstavila čip zasnovan na veštačkoj inteligenciji. Da li je u planu da na tom projektu rade i srpski inženjeri?

"Ne samo da je u planu, već rade na tome. I to dvojako. Mi kao kompanija imamo jako, jako veliki program "AI" čipova za velike računske centre. Majkrosoft je jedna od kompanija koja koristi te naše čipove za "čet dži-pi-ti". Jedan deo inženjera radi na tome. Drugi deo grupe radi na urađajima koji su vezani za pi-si industriju, novi "Neural Processing Unit" jedinice su sada pokrenute uz pomoć Majkrosofta i novog operativnog sistema da ne samo poprave sliku nego da omoguće pristup tim modelima za veštačku inteligenciju".

Pogledi svetskih lidera, i političkih i tehnoloških, upereni su na minijaturne pličice jedva vidljive golim okom. Kakvo je stanje na tržištu čipova i da li su oni stvarno "nova nafta"?

"Iz perspektive nekoga ko radi u industriji poluprovodnika ja definitivno mogu da kažem da je to industrija koja vodi razvoj, koja je napravila fantastičan pomak. Od vremena kada sam ja počeo da radim imali smo prve male mikroprocesore, do strahovitog moćnika mikroprocesora, kao što je AMD EPIK mikroprocesor, do grafičkih kartica i sada kartica za VI. Polouprovodnučka industrija vodi kompletnu industriju napred i ne samo da vodi tehnološki industriju, nego omogućava da sve druge industrije u stvari prate taj razvojni tok".

(M.A./EUpravo zato/rts.rs)