"Akademija je poslala važnu poruku da je ravnopravnost jedno od osnovnih ljudskih prava i uslov za napredak i razvoj demokratskog društva u kojem se prepoznaje kvalitet svakog pojedinca bez obzira na pol", rekla je Brankica Janković.

Pozdravljam promociju naučnog i umetničkog doprinosa žena našem društvu i ponosna sam što je Akademija imala u vidu preporuke Poverenika u pogledu prepoznavanja dostignuća žena u naučnom i umetničkom stvaralaštvu i na njihovo članstvo u instituciji od posebnog nacionalnog značaja, ističe Janković.

Poverenica je podsetila da je preporuku mera u vezi unapređenja zastupljenosti žena u redovima SANU uputila 2022, a potom i početkom 2024. godine. Neposredan povod bili su redovni izbori za članove i članice SANU, koji su održani novembra 2021. godine, kada je izabrana samo jedna žena kao inostrana članica. Sada je 12 žena ispunilo sve kriterijume za dopisno članstvo, jedna žena je izabrana kao nova inostrana članica, a četiri žene su postale redovne članice SANU. Članstvo Akademije sada ima 137 člana, od kojih su 22 žene.

Dostizanje ravnopravnosti nije jednostavan posao i zahteva uključenost svih, uz kontinuirano preduzimanje aktivnosti na tom polju. Pred nama je još mnogo rada. Članovi Akademije i predsednik Zoran Knežević su već izmenama Statuta SANU pokazali jasno opredeljenje u pogledu potrebe ostvarivanja pravednije ravnoteže u članstvu kako bi i sastav SANU odražavao realan doprinos svakog pojedinca nauci i umetnosti, dodala je Janković.

Iako je bilo mnogo zaslužnih naučnica i umetnica, koje su svojim radom i znanjem oblikovale naše društvo, one su decenijama unazad ostajale nedovoljno priznate i neadekvatno vrednovane. Zato je ishod poslednjih izbora SANU podsticaj i za promene dominantnog narativa o ulozi i značaju žena u našem društvu, na šta bi sigurno bila posebno ponosna Isidora Sekulić kao prva žena koja je pristupila SANU, zaključuje Janković.