Konferencija koju je povodom Međunarodnog dana tolerancije organizovao Poverenik za zaštitu ravnopravnosti u saradnji sa Ambasadom Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji i Britanskim Savetom, ima cilj da podigne svest o značaju edukacije dece i mladih o pojmu diskriminacije i njenom suzbijanju kroz promovisanje tolerancije i ravnopravnosti, uključujući i rodnu ravnopravnost.

Dečji hor Kolibri
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Dečji hor Kolibri na otvaranju konferencije

Diskriminatorni stavovi, stereotipi i predrasude stiču se još u detinjstvu, ali se u tom istom dobu najlakše i razgrađuju, rekla je poverenica. Imamo odgovornost i za njihovu sadašnjost – da decu i mlade zaštitimo od svakodnevne agresije, nepouzdanih klik-prijateljstava i, nažalost, sveprisutnog vršnjačkog nasilja. A budućnosti nema ukoliko deci uskratimo kvalitetno obrazovanje i ukoliko ne budemo stvorili uslove da svako dete može u potpunosti da razvija svoju ličnost, oslobođeno predrasuda i stereotipa, očekivanih društvenih uloga, ali i rasterećeno pritiska površnih vrednosti koje diktiraju onlajn nalozi i surova kensl-kultura, istakla je Janković.

Ambasador Ferguson.JPG
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti NJ.E. Edvard Ferguson, ambasador Velike Britanije

Ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson rekao je da je postizanje rodne ravnopravnosti jedan od prioriteta, kao i da je obrazovanje ključno kako bi devojčice i dečaci znali da imaju ista prava i razvijali kritičko razmišljanje, dok je ambasador Misije OEBS u Srbiji istakao da tolerancija znači poštovanje prava drugih, prihvatanje različitosti, ali i suštinu ljudskog bića, zbog čega obrazovanje, jednake ekonomske i socijalne mogućnosti moraju biti dostupni svima.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović istakla je da treba stvoriti okruženje zasnovano na poverenju u kome svi mogu da ostvare svoje potencijale, zbog čega su ravnopravnost i tolerancija uključeni u školske programe, jer to nisu samo ideje već konkretni ciljevi na kojima treba raditi, dok je ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre rekao da je tolerancija moćan princip jer zaštitom dostojanstva drugih štitimo i svoje dostojanstvo.

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Učesnici konferencije

Na konferenciji su tradicionalno uručene godišnje medijske nagrade za toleranciju koju zajednički dodeljuju Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Misija OEBS-a u Srbiji i Delegacija Evropske unije u Srbiji autorima i autorkama najboljih medijskih tekstova i priloga na temu borbe protiv diskriminacije, promovisanja ravnopravnosti i tolerancije. U kategoriji TV/radio nagrađeni su: Amela Bajrović (Freemedia.rs), Tamara Stojanović (TV N1), Jovana Uhrin (TV Una) i Tanja Komarica (TV Blic). U kategoriji onlajn mediji/portali nagrađeni su: Aleksandar Đokić (portal Vreme), Slađana Dimitrijević (portal UNS), Dragana Prica (021.rs) i Ganja Nikolić (portal Niške vesti), dok su u kategoriji štampani mediji nagrađeni: Olivera Milošević (Politika) i Stefan Slavković (Liceulice).

Dobitnici nagrada .jpg
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Dobitnici godišnje medijske nagrade za toleranciju

Konferencija je bila prilika i da se proglase nosioci priznanja „Opština / grad jednakih mogućnosti“za 2024. godinu. Ovogodišnji laureat je opština Vrnjačka Banja, dok su priznanja za izuzetan doprinos unapređivanju ravnopravnosti dodeljena gradu Somboru i opštini Trstenik.
Takođe, na konferenciji je promovisana izložba „Velikanke srpske kulture”, koja je dan ranije otvorena u Domu Jevrema Grujića u Beogradu, a na kojoj su predstavljene znamenite žene srpske istorije koje su svojim delima i hrabrošću doprinele razvoju srpske misli, kulture, nauke i društva.

Kroz panel diskusije, održane u drugom delu konferencije, mladići i devojke predstavili razmišljanja i stavove mlade generacije o ravnopravnosti, dok su s druge strane svoje viđenje dali nastavnici i psiholozi. Učesnici panela su bili Anđelka Petrović, profesorka srpskog jezika u Matematičkoj gimnaziji, Milan Vašalić, vaspitač u predškolskoj ustanovi Kikinda, Sara Sojei, suosnivačica i rukovodilac za strategiju i razvoj u organizaciji EqualiTeach, Miša Stojiljković, predsednik udruženja „Gnezdo” (udruženje očeva roditelja), Lana Nikolić, influenserka, Ksenija Turčinović iz Panela mladih savetnika Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Mina Ivković, predstavnica učeničkog parlamenta i Milica Borjanić, generalna sekretarka Krovne organizacije mladih Srbije.

(EUpravo zato / Poverenik za zaštitu ravnopravnosti)