Svakog 7. novembra obeležava se Evropski dan nauke.
U Srbiji je prvi put obeležen 2011. godine, kada je ustanovljen i nacionalni Dan nauke, 10. jul, dan rođenja Nikole Tesle.
Evropski dan nauke želi da ukaže na značajnu ulogu nauke u društvu, kao i na neophodnost uključivanja šire javnosti u debate o značajnim problemima u ovoj oblasti.
Da fizika, matematika ili biologija ne moraju da budu bauk, pokazuju i brojni naučnici na društvenim mrežama koji nam na zanimljivi i razumljiv način objašnjavaju svet oko nas.
Mi ćemo pomenuti samo neke zanimljive i korisne profile, a čekamo i vaše predloge.
Astro Aleks
Kako joj piše u opisu profila na TikToku, Aleksandra je diplomirani astrofizičar koja je studije nastavila na Kembridžu.
Ako vas zanimaju sazvežđa, crne rupe, ogledi koji se mogu izvesti kod kuće, šta bi se desilo kada bi astronaut skinuo svoju kacigu u svemiru, ili praktični saveti za studiranje u inostranstvu, njen profil je pravo mesto za vas.
Dr Cosmic Ray
Iako mnogi nisu voleli fiziku u školi, mišljenje su definitivno promenili kada su počeli da prate astrofizičarku Tijanu Prodanović na TikToku.
Upravo je to bio i njen cilj kako da se nauka učini zanimljivom i pristupačnijom.
Može se reći da u tome uspeva jer "Dr Cosmic Ray", kako se predstavlja, na mrežama prate desetine hiljada ljudi.
U pitanju je vanredna profesorka na Katedri za astronomiju Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a bavi se primenom veštačke inteligencije u filmskoj industriji.
Ukoliko vas zanima kosmičko zračenje, šta ga sve proizvodi, da li nam šteti, kakve misterije krije, kakve veze ima sa polarnom svetlošću i kako ga detektujemo, sve to možete saznati u njenom naučnom predavanju u Evropskoj kući Niš ((Vožda Karađorđa 5), danas, 7. novembra od 20 sati.
Ulaz je besplatan, ali se morate prijaviti preko linka.
Čak i da propustite predavanje, naći ćete je na TikToku. Možda ćete saznati i nešto o uvek kontroverznim "tragovima na nebu".
GeoKutak
Koja prezimena su najzastupljenija u Srbiji ili kako izgleda jesen na Alpima možete otkriti na stranici Geokutak koja vam nudi modernu verziju zanimljive geografije.
Geokutak prati više od 245.000 ljudi na Instagramu, a svi oni su privučeni neobičnim podacima o našoj planeti, a tu su geo-kvizovi u kojima možete da se oprobate.
Šta kažu brojke?
Još jedna stranica koja može da nam bolje dočara svet oko nas, ali kroz brojeve je "Šta kažu brojke".
Neki podaci bi mogli da vas nateraju i na razmišljanje, poput - gde u Africi žive milioneri ili koliki je procenat kompanija u regionu u kojima rukovode žene?
Botanička bašta
Botanička bašta nije samo zelena oaza usred Beograda, već i prava naučna laboratorija na otvorenom. Brojni đaci, studenti i istraživači tamo rado sprovode svoja istraživanja, a ukoliko poželite da saznate nešto novo o raskošnim biljkama ili se oprobate u brojnim radionicama, nalog Botaničke bašte Jevremovac će vam pomoći u tome.
Osim toga, da li ste znali da ova bašta ima i svoju plejlistu na Spotifaju?
Muzej nauke i tehnike
Zgrada stare elektrane koja je pretvorena u muzejski prostor je dovoljno impozantna sama po sebi, a kada niste u mogućnosti da posetite Muzej nauke i tehnike, u fascinantni svet tehnike i tehnologije uvek možete zaviriti zahvaljujući Instagramu. Ne samo što možete saznati nešto o neobičnim eksponatima već ćete biti u toku sa brojnim izložbama koje Muzej organizuje.
Muzej nauke i tehnike ima i bogat program za decu, pa tako mališani mogu da se upoznaju sa uređajima koji su nekada bili u svakodnevnoj upotrebi, a danas su objedinjeni na mobilnim telefonima.
Stalna postavka obuhvata 400 stotine predmeta i prikazuje tehnološki razvoj i njegov uticaj na čoveka.
Najzanimljiviji deo je svakako Galerija igračaka koja obuhvata dečji muzej i muzej igračaka. Tamo se može pronaći gotovo sve od plišanih meda do modela železnike stanice, a igračke su načinjene od 1920. do 1970. godine.
MejkersLab
Često se događa da škole ne mogu da omoguće đacima, zainteresovanim za nauku, da dalje razvijaju svoje veštine i znanja. Zato postoji Mejkers lab ili učionice budućnosti.
Od ove jeseni, čak 25 škola u Srbiji ima svoj Mejkers lab – učionicu za inovativne nastavne aktivnosti, koje razvijaju veštine i znanja neophodne za 21. vek i nastavu podržanu tehnologijom.
Kako škole mogu da prijave za ovakve učionice i šta sve đaci mogu u njima da nauče, možete saznati na Instagram nalogu Mejkers lab.
Primera radi, Medicinska škola u Čačku je prva škola u Srbiji u kojoj je otvoren multidisciplinarni inovativni prostor, a u njemu učenici i nastavnici zajedno istražuju, stvaraju i povezuju se sa lokalnom i širom zajednicom.
Prostor je u potpunosti renoviran i opremljen novim nameštajem, a postavljena su i dva nova mikroskopa.
Otkriće
Ukoliko vas zanima poreklo pasa koji vuku sanke na Arktiku ili kako zagađenje utiče na mozak, posetite stranicu Otkriće na Instagramu koju uređuju Jovana Nikolić i Pavle Živković.
Njihov istoimeni sajt okuplja naučne novinare, autore, ljubitelje nauke, istraživače i sve one spremne da krenu u potragu za odgovorima, ali i da postave pitanja.
Jelena Cvetković
Jelena Cvetković iz sela Parteš, u blizini Gnjilana, živi i studira u Kosovskoj Mitrovici, a njeno ime je danas dobro poznato i mnogima na TikToku.
Pokrenula je nalog koji je opisala kao "prvi srpski studytok" na kome objašnjava brojne medicinske nedoumice.
Ko se odluči da studira medicinu, na Jeleninom profilu takođe može naići na brojne savete o učenju ili životu u studentskom domu.
Svemirski muzej
Možda niste znali, ali tajne univerzuma možete otkriti u Novom Sadu, u dubinama Petrovaradinske tvrđave.
Pre skoro godinu dana je tamo otvoren Svemirski muzej, a interesovanje je toliko da dolazak nije moguć bez rezervacije.
Možete doživeti simulaciju boravka unutar svemirskog broda, poslati poruku u svemir i saznati kako kosmonauti koriste veštačku inteligenciju za rešavanje problema. To je samo nekoliko razloga zbog kojih morate da zapratite i njihovu stranicu na Instagramu.
(EUpravo zato)