U svetu gde se kućna elektronika češće baca nego popravlja, Austrija je među retkim zemljama koje pokušavaju da preokrenu taj trend. Nakon što je program državnog bonusa za popravke uređaja privremeno obustavljen u maju ove godine zbog iscrpljenih sredstava, austrijska vlada najavila je njegovo ponovno aktiviranje do kraja godine, piše Feniks magazin.
Program je u prethodnim godinama postao izuzetno popularan među građanima, jer omogućava povraćaj 50 odsto troškova popravke uređaja, do maksimalno 200 evra po uređaju. Podrška se odnosi na gotovo sve kućne aparate i uređaje, od pametnih telefona i laptopova, preko mašina za pranje veša, do aparata za kafu i bicikala.
Od početka sprovođenja 2022. godine, u okviru programa je iskorišćeno više od 1,7 miliona vaučera, a ukupno je angažovano oko 6.000 partnerskih firmi koje su učestvovale u popravkama. Ukupna vrednost programa do sada iznosi oko 130 miliona evra, a za nastavak do 2026. godine predviđeno je dodatnih 30 miliona evra godišnje.
Kako funkcioniše "Repair Bonus" i zašto je važan?
Prvi put uveden 2022. godine, austrijski "Repair Bonus" imao je jasan cilj, da se popravljanje elektronskih uređaja učini pristupačnijim i privlačnijim građanima. Na taj način se ne samo štedi novac, već se značajno smanjuje količina elektronskog otpada i podstiče cirkularna ekonomija.
Tokom 2023. godine, kada je program ušao u pun zamah, građani su putem jednostavne online prijave mogli da preuzmu vaučer i odnesu svoj uređaj u jednu od registrovanih servisnih radnji. Svaki vaučer pokrivao je polovinu troškova popravke, do 200 evra, a takođe je subvencionisano i 50 odsto cene procene štete, do 30 evra. Nakon iskorišćenja jednog vaučera, građani su mogli da apliciraju za novi i poprave sledeći uređaj.
Inicijativa se oslanjala i na prethodna pozitivna iskustva grada Beča, koji je sličnu šemu uveo još 2020. godine sa ograničenjem do 100 evra, čime je dokazana izvodljivost i efekat ovakvog pristupa.
Ponovno pokretanje programa do kraja 2025. godine
Zbog izuzetnog interesovanja, sredstva su potpuno iscrpljena već u maju ove godine, a program je tada privremeno pauziran. Međutim, austrijska vlada je sada najavila da će do kraja 2025. godine program biti ponovo aktiviran, uz dodatna budžetska izdvajanja, kako bi se građanima omogućio nastavak korišćenja.
"Cilj nam je da popravka ponovo postane normalna i održiva opcija", rekla je na lansiranju ovog projekta tada austrijska ministarka za klimatska pitanja Leonore Gewessler, ističući da je ovo korak ka zaštiti resursa, smanjenju emisija ugljen-dioksida i podršci lokalnim servisima.
Ova mera postala je simbol borbe za tzv. pravo na popravku (Right to Repair), koje postaje sve važnije širom Evrope, naročito u svetlu klimatskih i ekoloških izazova.
(EUpravo zato)