Kada se govori o zagrevanju planete i klimatskim promenama, uglavnom su teme krajnje sumorne, pa zaboravljamo da je u poslednje vreme bilo i pozitivnih primera i da nikada ne treba gubiti nadu.

Korišćenje obnovljivih izvora je sve veće, kao i eko-inovacija i klimatskih pobeda.

Izdvajamo nekoliko najpozitivnijih "zelenih" priča kada je u pitanju zaštita životne sredine koje mogu da promene svet.

Italija i Škotska rade na oživljavanju prirode

Inicijative koje se bave oživljavanjem divljeg sveta i prirode su imale uspeha u Velikoj Britaniji, a sada Škotska planira da postane prva "država koja se obnavlja". U poduhvat je uključeno više od 20 organizacija.

Jedna takva grupa, i za sada jedina, počela je sa prikupljanjem donacija u Velsu tako da bi prvi projekat trebalo da započne u proleće 2025.

Reka Po spasena od kopanja

Grupe za zaštitu životne sredine su odnele veliku pobedu protiv projekta kojim bi se kopao gas u delti italijanske reke Po. To područje se kao rezervat biosfere nalazi na Uneskovoj listi.

Zauzima površinu od 500 kilometara kvadratnih i nalazi se na sat vremena vožnje od Venecije, a važi za jednu od najvećih i najbogatijih vlažnih staništa na Mediteranu.

"Spotifaj toplotnih pumpi"

Toplotne pumpe sve više dobijaju na popularnosti, ali je jedna od od najvećih briga potencijalnih kupaca da li će moći da nadomeste troškove.

toplotne pumpe
NAPA / Alamy / Alamy / Profimedia Toplotne pumpe su sve popularnije i u Srbiji

Upravo time se pozabavila švedska kompanija koja se bavi čistim energijama. "Aira", osnovana 2022. u Stokholmu želi da toplotne pumpe budu dostupne svim Evropljanima tako što je uvela sistem pretplate, kao kada slušate muziku na Spotifaju.

Dani odmora zbog klimatskih nepogoda

Španci su, nakon katastrofalnih poplava krajem oktobra, dobili pravo da dobiju do 4 dana plaćenog odsustva ukoliko nisu u stanju da dođu do svog radnog mesta zbog ekstremnih vremenskih prilika.

Zakon o plaćenom odsustvu štiti prava radnika koji ne mogu da rade u vreme katastrofa i drugih nepogoda.

Socijalni stanovi dobijaju toplotne pumpe

Stambene zgrade, stare 100 godina, u Londonu postale su najstariji blok socijalnih stanova u Velikoj Britaniji koji će biti opremljen mrežom toplotnih pumpi.

Iako su izgrađene 1913, zgrade u edvardijanskom stilu pokazuju da mogu da koriste moderne tehnologije bez ugrožavanja njihovog nasleđa.

6 evropskih zemalja daje 130 miliona evra za zaštitu biodiverziteta

Šest zemalja Evrope je obećalo da će izdvojiti veliku sumu novca u najveći svetski fond za očuvanje biodiverziteta.

Radi se o Austriji, Danskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Norveškoj i Velikoj Britaniji.

Glazgov testira električne tapete

Da li bi električne tapete mogle da zamene gasne kotlove? Škotski Glazgov testira ovaj inovativni način dekarbonizacije domaćinstava koji bi takođe trebalo da smanji račune.

Trenutno se testira u 12 stanova.

Norveški nacionalni stadion ima najveći vertikalni solarni krov

Iako ljubitelji fudbala najverovatnije o tome nimalo ne razmišljaju, norveški nacionalni stadion je opremljen sa 1.242 solarna panela na krovu.

Imaju dve odlike koje ih razlikuju od uobičajenih krovnih panela - imaju dve aktivne strane i postavljeni su vertikalno.

Luksemburg proslavio tri godine besplatnog javnog prevoza

Luksemburg je pre tri godine postao prva država koja je uvela besplatni javni prevoz na celoj svojoj teritoriji.

Skoro svako ko koristi tramvaj, autobus ili voz je izjavio da je zadovoljan.

"Pošto je sve besplatno, lakše se donose brze odluke, između gradskog prevoza i privatnog automobila. To je pozitivno po sredinu, a i praktično je", rekao je jedan putnik.

Kompostiranje obavezno u Francuskoj

Francuska je od 1. januara 2024. uvela da je recikliranje organskog otpada. Opštine moraju stanovnicima da obezbede načine da razvrstavaju bio-otpad, što uključuje ostatke hrane, hranu kojoj je istekao rok i baštenski otpad.

Slovačka filtere od cigareta pretvara u asfalt

Bratislava je započela novi način recikliranja opušaka od cigareta.

Opušci će se sakupljati i ponovo koristiti za pravljenje asfalta.

Solarni balkoni

Više od 400.000 solarnih sistema je ugrađeno u Nemačkoj i to na balkonima.

Za ovu zemlju se kaže da ima "snažnu solarnu kulturu".

(EUpravo zato/Euronews)