Monako je druga najmanja država na svetu, posle Vatikana, sa površinom od svega 2,08 kvadratnih kilometara.

Baš zato su uvek postojale želje da se teritorija makar malo proširi, a sada je to moguće uz pomoć plutajućeg eko-distrikta Maretera.

Projekat je vredan 2 milijarde evra i već se opisuje kao revolucionarni poduhvat koji postavlja globalne standarde u integraciji održivog razvoja i vrhunske arhitekture, piše Građevinarstvo.

Maretera, izgrađena na šest hektara zemlje dobijene rekultivacijom mora, povećava površinu Monaka za 3 odsto, spajajući brigu o ekologiju sa sofisticiranim modernim dizajnom.

Prema rečima princa Alberta II, projekat odražava duh Monaka, njegovu druželjubivost i izvrsnost.

On smatra da će se ovo područje integrisati sa obalom i da će ga ljudi u narednim godinama videti kao prirodni produžetak teritorije.

Projekat su zajednički razvili "Renzo Piano Building Workshop", "Valode et Pistre Architectes" i pejzažni arhitekta Mišel Desvinj. Maretera nudi široku paletu sadržaja - od luksuznih stambenih kompleksa poput Le Renza, preko javnih parkova i marine, do komercijalnih prostora.

Zgrada koja je podignuta u okviru projekta Maretera u Monaku
Valery HACHE / AFP / Profimedia Zgrada u novom distriktu Maretera u Monaku

Polovina prostora namenjena je parkovima i prostorima za rekreaciju.

Proširili teritoriju, ali i pomogli morskom svetu

Projekat je poseban zbog izgradnje na vodi. Koristeći velike podvodne kesone (betonske kutije) projektanti su proširili obalu Monaka, pri čemu su ove strukture istovremeno oblikovane kao staništa za morski svet.

U saradnji sa morskim biolozima, razvijene su metode koje umanjuju uticaj na ekosistem, uključujući premeštanje i praćenje lokalnih vrsta poput morske trave Posidonia i crvenog korala. Postavljene su i posebne mreže da bi se zaštitili obližnji morski rezervati.

Kišnica za navodnjavanje, morska voda za grejanje

Osim toga, Monako ima cilj da postigne ugljeničnu neutralnost do 2050. godine, tako da Maretera integriše brojne energetski efikasne sisteme. Solarna energija pokriva 40 odsto potreba distrikta, dok sistem talasoterme iz morske vode obezbeđuje grejanje i hlađenje.

Prikupljena kišnica koristi se za navodnjavanje, dok zeleni krovovi i više od 1.000 stabala doprinose smanjenju efekata urbanih toplotnih ostrva. Poseban doprinos čini borova šuma površine jednog hektara, koja je pogodna i za rekreaciju.

Prostor i za kulturu

Pored ekoloških inovacija, Maretera donosi i značajne kulturne sadržaje. Grimaldi Forum proširen je za 10.000 kvadratnih metara, od čega je 6.000 namenjeno izložbenom prostoru, a distrikt obogaćuju restaurirana umetnička dela.

Pešačka promenada povezuje različite delove distrikta, omogućavajući posetiocima uživanje u pogledu na more i istražuju Plavu pećinu u kojoj se vidi morski život unutar kesona.

Uz učešće najmanje 300 kompanija i radnika iz više od 40 zemalja, Maretera predstavlja međunarodnu saradnju u najboljem svetlu. Kako se zaključuje, distrikt nije samo dodatak teritoriji Monaka, već vizionarski model za budućnost primorskih područja.

(EUpravo zato/Građevinarstvo)