Toplotne pumpe se sviše pominju kao idealan vid grejanja koji je mnogo povoljniji i po životnu sredinu, a mnogi su se pitali da li bi bile podjednako efikasne i u starim zgradama.

Velika Britanija se može "pohvaliti" najgore izolovanim domovima u Evropi zbog čega je grejanje veoma skupo, prenosi Euronews.

Ipak, jedno londonsko zdanje staro 100 godina odlučilo je da se opremi toplotnim pumpama.

U pitanju je najstariji blok socijalnih stanova u toj zemlji.

Toplotne pumpe su jedno od rešenja za smanjivanje svetskih emisija fosilnih goriva jer pružaju grejanje i toplu vodu iz obnovljivih izvora.

Ipak, i dalje postoji dosta nedoumica o načinu njihovog funkcionisanja.

"Nadamo se da će ovaj projekat pokazati da i druge stambene zajednice mogu da koriste ovu toplotnu mrežu kako bi se dekarbonizovale", poručio je Stjuart Gadsden, komercijalni direktor kompanije "Kensa" koja sprovodi radove u pomenutom stambenom bloku.

Prema njegovim rečima, toplotne pumpe rade sasvim dobro i u starim zgradama.

Toplota se crpi iz zemlje, a na taj način će se grejati 81 stan.

"Računi će biti manji, smanjiće se emisije ugljenika, a njihovi domovi će biti topli", dodao je.

Izgrađeni 1913, ovi socijalni stanovi edvardijanskog perioda, dobar su primer da se nova tehnologija može primeniti bez ugrožavanja kulturnog i istorijskog nasleđa.

Poput tradicionalnih kotlova, toplotne pumpe su dovoljno male da mogu da stoje i unutar specijalno izrađenih ormara u svakom stanu. Energija se crpi iz zemlje preko 27 rupa izbušenih ispod zgrade.

Kako se navodi, godišnji račun za grejanje će iznositi oko 360 evra za garsonjeru i oko 840 evra za četvorokrevetni stan.

(EUpravo zato/Euronews)