Francuski političar je pozvao na zabranu korišćenja malih plastičnih flašica vode nazvavši ih "kompletno apsurdnim" i "nebulozom za okolinu".

Pjer Kaznev, poslanik vladajuće partije Preporod, predložio je ove nedelje zakon koji bi mogao da stane na put flašicama manjim od pola litra.

Prema njegovim rečima, flašice od 33, 25 ili 17 cl sadrže 20 do 25 grama plastike "u samo tri ili četiri gutljaja vode". On, ipak, veće flaše nije uključio u svoju zabranu.

Predlog mora da prođe koz nekoliko zakonodavnih koraka da bi i zvanično postao zakon, a za to će biti potrebna i debata u parlamentu i podrška vladajuće većine.

To se najverovatnije neće dogoditi jer u tamošnjem parlamentu trenutno vladaju žestoke podele, a nijedna stranka nije uspela da formira većinu.

Ipak, prema nedavnoj anketi "OpinionWay-a", trećina Francuza bi podržala zabranu.

Koliko ima plastike u Francuskoj?

Najmanje 13 milijardi plastičnih flaša se proizvede u Francuskoj svake godine. Značajan deo njih se ne reciklira, a veliki broj završi i u okeanima što nanosi ogromnu štetu životnoj sredini.

Francuska, uprkos svemu tome, još nema zakon koji se odnosi na kratkoročnu upotrebu plastike.

Takozvani zakon o otpadu je zabranio korišćenje palstike za jednokratnu upotrebu poput pribora za jelo, slamčica, kutija za dostavu hrane... ali plastične boce nisu pomenute. Građani se, sa druge strane, ohrabruju da ne kupuju nove flaše već da koriste one koji se mogu ponovo koristiti. U pojedinim kafićima u Parizu možete flašicu besplatno napuniti česmovačom.

Flaširana voda je dugo predmet rasprave u Francuskoj.

Istraga Monda i Radija Frans utvrdila je da svaka treća kompanija, koja se bavi prodajom mineralne vode, prerađuje vodu metodama koje bi trebalo da se sprovode samo na pijaćoj vodi.

Kompanija "Nestle" je priznala da prerađuje vodu za svoje velike brondove poput "Perijea" i "Vitela" ultraljubičastim zracima i filterima sa aktivnim ugljem što nije zakonito u Francuskoj - direktiva Evropske unije zabranjuje dezinfekciju mineralne vode koja bi trebalo da bude prirodno visokog kvaliteta pre nego što se flašira.

(EUpravo zato/Euronews)