Prema dva izveštaja Ujedinjenih nacija koja su objavljena danas, svet je konačno zakoračio u novu eru čiste energije.

Solarna i vetroenergija danas su gotovo uvek najpovoljnije i najbrže opcije za izgradnju novih energetskih kapaciteta.

Tokom 2024. godine, globalni kapacitet obnovljivih izvora energije porastao je za čak 582 gigavata, što je gotovo 20% više u odnosu na 2023. i predstavlja najveći godišnji rast od kada se vode evidencije.

Gotovo svi novi energetski kapaciteti širom sveta potiču iz obnovljivih izvora, a gotovo svaki kontinent je prošle godine instalirao više obnovljive nego fosilne energije.

Prema UN izveštaju, čak tri četvrtine globalnog rasta proizvodnje električne energije dolazi iz vetra, sunca i drugih zelenih izvora.

"Sunce izlazi nad erom čiste energije"

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš istakao je da ovi rezultati pokazuju koliko se svet promenio od usvajanja Pariskog sporazuma 2015. godine, koji je bio okidač energetske tranzicije.

"Fosilna goriva gube trku, a sunce izlazi nad erom čiste energije. Samo pratite tok novca," poručio je Gutereš.

Prema podacima Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA), više od 90% novih obnovljivih kapaciteta u svetu u 2024. proizvodilo je struju jeftinije nego što bi to činile najpovoljnije fosilne alternative.

Na globalnom nivou, solarna energija je danas 41% jeftinija od fosilnih goriva, dok je offshore vetroenergija postala najpovoljniji izvor nove obnovljive struje - čak 53% jeftinija nego ranije.

Vetropark
Foto: Oli SCARFF / AFP / Profimedia

Gutereš je podsetio da su nekada rast emisija i ekonomski rast išli ruku pod ruku.

Danas, u mnogim razvijenim zemljama, emisije su dostigle vrhunac, ali ekonomski rast se nastavlja.

U 2023. godini, sektori čiste energije činili su 10% globalnog BDP-a i skoro trećinu rasta ekonomije EU.

Geopolitika, tarife i sirovine prete usporavanju tranzicije

Ipak, direktor IRENA-e Frančesko La Kamera upozorava da napredak nije zagarantovan.

"Rastuće geopolitičke tenzije, trgovinske tarife i nestašice sirovina mogu usporiti tempo tranzicije i povećati troškove," istakao je on.

Iako se očekuje da će cene obnovljivih izvora nastaviti da padaju zahvaljujući tehnološkom napretku i jačanju lanaca snabdevanja, faktori poput protekcionističkih mera, zavisnosti od Kine i administrativnih prepreka - posebno u Evropi - mogli bi privremeno zakočiti razvoj.

Gutereš je naglasio da fosilna goriva i dalje dobijaju gotovo devet puta više subvencija za potrošnju od obnovljivih izvora.

"Zemlje koje se i dalje oslanjaju na fosilna goriva ne štite svoje ekonomije, one ih sabotiraju," poručio je.

La Kamera je zaključio da je prelazak na obnovljive izvore energije nepovratan, ali da njegova brzina i pravičnost zavise od današnjih odluka.

"Moramo osigurati međunarodnu saradnju, stabilne politike i otporne lance snabdevanja, posebno u zemljama Globalnog juga."

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)