Zbog sve veće potrebe za zelenom ali stabilnom energijom, kompanija Gugl je odlučila da finansira razvoj tri nova nuklearna postrojenja u saradnji sa kompanijom Elementl Power.

Projekti će obezbediti snabdevanje električnom energijom za energetski zahtevne data centre, uz smanjenje emisije štetnih gasova.

Time se ova kompanija pridružuje globalnom trendu među tehnološkim gigantima koji ulažu u nuklearnu energiju kao deo održive digitalne infrastrukture.

Kompanija Gugl je najavila strateško partnerstvo sa američkom firmom Elementl Power, s ciljem finansiranja razvoja tri nova nuklearna postrojenja u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ova investicija predstavlja odgovor na sve veće energetske zahteve koji proističu iz naglog rasta primene veštačke inteligencije, digitalne infrastrukture i data centara širom sveta.

Svako od planiranih postrojenja trebalo bi da proizvodi najmanje 600 megavata električne energije, što je dovoljno za napajanje velikih kompleksa data centara, prenosi CNBC.

U saopštenju za javnost, predstavnici kompanije Gugl su istakli da će finansirati rane faze projekta, koje uključuju pribavljanje regulatornih dozvola, sprovođenje studija izvodljivosti i početne građevinske pripreme.

Tačan iznos ulaganja nije otkriven, ali se navodi da će ova kompanija igrati ključnu ulogu u postavljanju temelja za dalji razvoj infrastrukture.

Lokacije budućih postrojenja još nisu određene, a nije precizirano ni koji će tipovi nuklearnih reaktora biti korišćeni. Partneri navode da će izbor pasti na "najmoderniju i najefikasniju tehnologiju" koja bude dostupna kada projekti budu spremni za izgradnju.

Ova inicijativa dolazi u trenutku kada se sve više tehnoloških kompanija okreće nuklearnoj energiji kao pouzdanom i ekološki prihvatljivom izvoru napajanja.

Osim Gugla, i druge velike firme poput Amazona i Majkrosofta započele su slične investicije u nuklearni sektor kako bi obezbedile stabilan izvor energije za svoje data centre, koji zahtevaju ogromne količine električne energije za hlađenje i obradu podataka.

Nuklearna energija se u ovom kontekstu posmatra kao rešenje koje može istovremeno da zadovolji potrebe za velikom količinom energije i da ispuni ciljeve vezane za smanjenje emisije ugljen-dioksida.

Za razliku od fosilnih goriva, nuklearna postrojenja ne emituju gasove staklene bašte tokom rada, čime značajno doprinose borbi protiv klimatskih promena.

Kompanija Elementl Power, koja je osnovana 2022. godine, ima ambiciozan cilj da do 2035. godine doda više od 10 gigavata nuklearne energije u američku energetsku mrežu, dok joj je saradnja sa značajan korak ka ostvarenju te vizije.

Očekuje se da će ova vrsta ulaganja dodatno ubrzati razvoj novih generacija nuklearnih reaktora, kao i pojednostaviti regulatorne procese, koji su do sada često usporavali izgradnju nuklearnih objekata.

Ukoliko se projekti pokažu uspešnim, mogli bi da posluže kao model i za druge zemlje koje tragaju za održivim rešenjima za energetski intenzivne industrije.

Gugl ovim korakom šalje jasnu poruku da je spreman da ulaže u dugoročna, održiva rešenja za rastuće potrebe digitalne ekonomije, i pritom doprinosi globalnim naporima za prelazak na čistije izvore energije.

(M.A./EUpravo zato/energijabalkana.net)