Ove godine Arktički morski led imao je najslabiji zimski rast od početka merenja. Naučnici su upozorili da je to simptom klimatskih promena koje će imati globalne posledice.
Arktik svake godine dostiže maksimalnu površinu morskog leda u martu, nakon čega počinje šestomesečni period topljenja.
Nacionalni centar za podatke o snegu i ledu (NSIDC) objavio je da je maksimalna površina morskog leda u subotu iznosila 14,33 miliona kvadratnih kilometara, što je oko 80.000 kvadratnih kilometara manja nego najniži prethodni maksimum iz 2017. godine. To je razlika otprilike veličine Kalifornije.
"Povećanje temperatura je uzrok smanjenja leda", rekao je naučnik za podatke o ledu Valt Mejer.
On je dodao da je morski led posebno osetljiv, da je 31 stepen za klizanje na ledu, a 33 stepena je za plivanje.
Topljenje morskog leda kao rani sistem upozorenja
Dženifer Fransis, naučnica iz Woodwell Climate Research Center na Kejp Kodu, kaže da je ovo još jedno u nizu upozorenja, koje dolazi u obliku oborenog rekorda.
"Nestajanje morskog leda je posebno zabrinjavajuća priča, jer je to zapravo rani sistem upozorenja koji nas obaveštava o raznim teško uočljivim promenama", navela je ona.
Topljenje arktičkog morskog leda utiče na globalne vremenske obrazce
Naučnici napominju da uslovi zagrevanja u Arktiku, gde se region zagreva četiri puta brže nego ostatak sveta, utiču na vremenske prilike širom sveta.
Razlike u pritisku i temperaturi između severa i juga se smanjuju, što oslabljuje mlazni tok koji pomera vremenske sisteme, zbog čega se on spušta dalje na jug, donoseći hladne talase i oluje koje često ostanu zapečene, uz povećanu količinu padavina u obliku kiše ili snega, navode iu Centra za sneg i led.
"Zagrevanje zimske atmosfere iznad Arktičkog kruga utiče na vremenske obrazce u velikim razmerama koji imaju uticaja na sve nas van Arktika", kazala je Džulijen Stroev, naučnica za led sa Univerziteta Manitobe.
Što se tiče smanjenog morskog leda, Stroev je takođe naglasila da nije problem samo to što ga ima manje.
Preostali led je dovoljno tanak da se brže topi tokom leta, pojašnjava ona i upozorava da rekordno nizak nivo zimi ne garantuje rekordno mali nivo tokom leta.
Topljenje arktičkog morskog leda, uglavnom tokom leta, smanjuje, oslabljuje i izgladnjuje populaciju polarnih medveda jer oni zavise od morskog leda za lov, kažu naučnici, dok je zimski morski led posebno važan za ribolov i mladunce foka, rekao je Mejer.
Morski led se smanjuje tokom svih četiri godišnja doba
Najbolja godina za arktički morski led od početka praćenja bila je 1979. godina, kada je iznosio 16,64 miliona kvadratnih kilometara.
To znači da je od početka praćenja satelitima, zimski maksimum arktičkog morskog leda smanjen za površinu otprilike veličine Pakistana.
Kada je zimski morski led u dobrom stanju, on može da se prostire na više od polovine puta prema ekvatoru, dosežući Japan, Kinu i kanadski Zalski zaliv, rekao je Mejer.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)