Do sad je u Srbiji zamenjeno ukupno 187 kotlarnica na ugalj ili mazut u javnim ustanovama širom zemlje, saopštila je ministarka za zaštitu životne sredine Sara Pavkov i podsetila da su za to uvedeni javni konkursi.

"Naš cilj je inicijalno bio da do 2027. godine zamenimo 200 kotlarnica. S konkursom koji je u toku, na korak smo do ispunjenja tog cilja, koji ćemo po svemu sudeći i nadmašiti", rekla je Pavkov za list Politika, navodeći rezultate od 2021. godine, kao i da je unapređenje kvaliteta vazduha jedan od glavnih prioriteta Vlade.

Prema njenim rečima, "kapitalna stvar ove godine, kojom intenziviramo borbu za čist vazduh jeste kreditna linija koju smo obezbedili od 50 miliona evra, a koja će biti uložena u projekte u lokalnim samoupravama gde se beleže povišene emisije zagađujućih materija".

Ministarstvo pruža podršku građanima da zamene svoje ložište u domaćinstvu. Do sada smo podržali zamenu 4.500 ložišta, ne računajući i ovogodišnji javni konkurs, putem kojeg smo obezbedili sredstva za te projekte u 15 lokalnih samouprava", navela je Pavkov.

Kako bi se smanjilo zagađenje, ali i globalno zagrevanje, Evropska unija ima ambiciozan cilj - prelazak na čistu energiju.

Većina članica će izbaciti ugalj iz upotrebe već krajem sledeće decenije, a plan je da 2050. godine Unija potpuno završi proces dekarbonizacije, odnosno smanjenja emisije štetnih gasova koji ugrožavaju klimu. Srbija je sa zemljama Zapadnog Balkana prihvatila da će slediti taj plan.

Analize ukazuju da šesnaest termoelektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu emituju čak 20 puta više sumpor-dioksida od proseka Unije.

Promene u energetici su neminovne, ali moraju da budu postepene uz očuvanje energetske bezbednosti zemlje.

Država je zato pokrenula brojne programe sufinansiranja zamene starih kotlova i šporeta građana koji koriste ogrevno drvo i ugalj, ili priključenje individualnih objekata na sistem daljinskog grejanja.

(EUpravo zato/Politika)