Klima uređaji su nam i dalje ovih dana, zbog nestabilnih vremenskih prilika, podešeni na grejanje, a za koji dan ćemo verovatno morati da hladimo prostore.

Kako su leta sve toplija, rashladni uređaji će raditi sve više i više, a time će i naši računi biti veći.

Već smo pisali o tome kako možemo klime da koristimo što efikasnije, a pojedini stručnjaci sada izdvajaju još jednu funkciju koja je često zanemarena.

Opcija 'fan' (ventilator) često zbunjuje korisnike jer klima-uređaj tada ne hladi prostor, ali ipak nešto radi.

Tada je pokrenut samo ventilator uređaja, ali kompresor ne radi.

To znači da uređaj neće aktivno hladiti ili sušiti vazduh, već će vazduh cirkulisati po prostoriji. U tom trenutku ne menja se ni temperatura ni vlažnost vazduha u prostoriji, već se vazduh ravnomerno distribuira po prostoriji.

Ovaj režim ima svoju svrhu i ako se koristi mudro, može pomoći da se značajno smanji potrošnja električne energije, prenosi Telegram.hr.

Na primer, ako je prostor prethodno hlađen u režimu hlađenja, a mi samo želimo da održimo cirkulaciju, fan mod je odlična opcija. U ovom režimu, klima uređaj troši minimalnu električnu energiju - desetine, a ne hiljade vati - jer nema velikog opterećenja kao kod hlađenja ili grejanja. Potrošnja je otprilike uporediva sa snažnijim kućnim ventilatorom.

žena podešava klima uređaj
Foto: Shutterstock

Važno je naglasiti da u ovom režimu klima uređaj neće sniziti temperaturu ni ukloniti vlagu iz vazduha. Opcija ventilatora je zapravo slična klasičnom ventilatoru jer stvara osećaj svežine zbog strujanja vazduha, ali stvarna temperatura ostaje skoro ista.

Kada je najbolje koristiti 'fan' na klimi?

Ova opcija je korisna u više svakodnevnih situacija:

  • Ujutru i uveče, kada je spoljašnja temperatura ugodna i nije potrebno aktivno hlađenje.
  • Prolećni i jesenji dani, kada je potrebna svežina bez prekomerne potrošnje energije.
  • Noću, kada je potreban cirkulacioni vazduh, bez dodatnog hlađenja koje može prehladiti prostor ili povećati račun za struju.
  • Da bi se poboljšao kvalitet vazduha – ventilator propušta vazduh kroz filtere klime, čime se uklanjaju čestice prašine i alergeni.
  • Nakon hlađenja, za sušenje unutrašnjih komponenti i sprečavanje stvaranja buđi i neprijatnih mirisa.

Međutim, u vlažnim danima, opcija fan se ne preporučuje. Naime, to znači da će vazduh samo cirkulisati po prostoru, ali neće isušiti vlagu. Da biste izbegli taj osećaj zagušenja, bolje je koristiti opciju 'suvo' (dry).

Šta znači brzina ventilatora na klima uređaju?

Većina klima uređaja omogućava korisnicima da izaberu sopstvenu brzinu ventilatora – nisku, srednju, visoku ili automatsku. Ovo podešavanje određuje koliko brzo vazduh izlazi iz unutrašnje jedinice. Veća brzina znači jači protok vazduha, bržu cirkulaciju i brže hlađenje prostora (ako je uključen kompresor), dok manja brzina znači tiši rad i bolju kontrolu vlažnosti.

Evo kako brzina ventilatora utiče na klimu u prostoru:

  • Velika brzina brzo raspršuje vazduh i ravnomernije hladi prostor, ali može biti bučnija.
  • Manja brzina je pogodna za noćnu upotrebu, jer je tiša i može efikasnije ukloniti vlagu ako je uključen režim 'hlađenje' ili 'suvo'.
  • Automatski režim omogućava klima-uređaju da sam prilagodi brzinu u skladu sa uslovima u prostoriji.

U praksi je dobro koristiti veću brzinu kada treba brzo da ohladite prostor, a nižu brzinu da biste održali temperaturu i radili tiše.

Koliko struje troši ventilator klime?

U poređenju sa hlađenjem ili grejanjem, potrošnja u ovom režimu je zanemarljiva. Dok klima uređaj u režimu hlađenja može da troši između 1000 i 3000 W, u režimu fan potrošnja često ostaje ispod 100 W. To znači da se klima uređaj može koristiti u ovom režimu duže bez brige o računu za struju.

Muškarac drži daljinski kojim upravlja klima uređajem
Klima uređaje bi trebalo postaviti na 26 stepeni Foto: Andrey Mihaylov / Alamy / Alamy / Profimedia

Brzina ventilatora samo neznatno povećava potrošnju - razlika između male i velike brzine je obično manja od 10W, što je gotovo neprimetno u kućnoj upotrebi.

Fan opciju je dobro upaliti onda kada nije potrebno dodatno hlađenje jer će održavati postignutu temperaturu bez dodatnog utroška električne energije. Dodatno, uključivanje tog načina još oko pola sata nakon hlađenja omogućuje sušenje unutrašnjih delova uređaja, čime se sprečava nastanak neprijatnih mirisa i razvoj plesni.

I ne samo to, već duže vreme rada ventilatora podstiče dodatnu filtraciju vazduha, a to je korisno u prostorijama s prisutnošću alergena ili prašine. Takođe, ventilator omogućuje bolji protok rashlađenog vazduha prema udaljenijim delovima prostorije, čime se povećava opšti nivo udobnosti.

I ne manje bitno, fan mode je koristan i za sam uređaj jer smanjuje opterećenje kompresora i može doprineti smanjenju trošenja uređaja.

(EUpravo zato/Telegram.hr)