U drugom krugu aukcija za dodelu tržišnih premija za projekte obnovljivih izvora energije (OIE) koje je u novembru 2024. raspisalo Ministarstvo rudarstva i energetike, investitori su prijavili 41 projekat.
Ponuđena kvota od 424,8 MW za elektrane na sunce i vetar značajno je premašena i ukupan kapacitet elektrana koje su dobile podsticaje je 645 MW, a ukupna planirana vrednost investicija iznosi 782 miliona evra.
Kad je reč o vetroelektranama, prijavljeno je sedam projekata, a dodeljene su kvote za pet. Najveća kvota dodeljena je kompaniji Crni vrh power doo za vetroelektranu Crni vrh (91,5 MW), zatim kompanijama WindVision Windfarm A doo i WindVision Windfarm B doo za projekte Alibunar 1 (67,62 MW) i Alibunar 2 (49,98 MW), kao i kompaniji Matrix Power doo za vetroelektranu Bela Anta 2 (56 MW).
Kvotu od 34,9 MW dobila je kompanija Jasikovo doo za istoimeni projekat vetroelektrane.
Za solare su stigle 34 prijave, a kvote su dodeljene za njih pet.
Najveća kvota dodeljena je kompaniji Solarina doo za projekat Solarina (105 MW), dok su preostale četiri kompanije dobile znatno niže kvote.
Kompanija Kobra Global doo dobila je za solarnu elektranu Kobra kvotu od 7,5 MW, a kompanija Brankov solar doo za projekat B2 Sunspot 2 dobila je 5,6 MW.
Privredno društvo za proizvodnju električne energije Mona Green Energy doo dobila je kvotu od 5 MW za projekat izgradnje solarne elektrane Kučevo 2, dok je kompanija Vemi biogas doo za projekat Vemi Sun 2 dobila kvotu od 1,7 MW.
"Ponuđena kvota je u potpunosti iskorišćena, a kapaciteti koji će biti izgrađeni su 645 MW, odnosno imaćemo 10 novih elektrana na vetar i sunce. Ponuđene cene su veoma konkurentne tj. 50,9 evra po megavat-času za solar i 53,5 evra po megavat-času za vetar što je značajno ispod nivoa tržišnih. Ovo prema našem modelu podsticaja znači da ne očekujemo da će biti subvencionisanja elektrana, već će uglavnom one vraćati ekstra profit državi dokle god su tržišne cene veće od onih koje su ponudili pobednici aukcija", rekla je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, povodom završenih aukcija.
Ukupna vrednost investicija koje će se realizovati je 782 miliona evra.
Trogodišnji plan sistema podsticaja koji je Vlada usvojila 2023. godine predviđa dodelu tržišnih premija za 1.300 MW za proizvođače iz obnovljivih izvora energije. U prvom krugu aukcija koje su uspešno sprovedene u 2023. godini, ukupni instalisani kapacitet elektrana koje će se naći na mreži do kraja naredne godine je 715 MW.
Tržišna premija je podsticaj za proizvodnju električne energije kojom država štiti proizvođača od promene tržišnih cena u odnosu na cenu koju proizvođač ponudi na aukciji tako što isplaćuje razliku između ponuđene cene na aukciji i tržišne cene. Ako tržišne cene budu veće od ponuđene cene proizvođača na aukciji, proizvođač će razliku platiti državi. Referentna tržišna cena za obračun tržišne premije je cena električne energije na srpskoj berzi (SEEPEX).
Kako izgledaju aukcije i koji su uslovi za prijavu?
Aukcije se sprovode elektronskim putem u 4 faze: prijavljivanje, kvalifikacija, nadmetanje i završna faza.
Popunjena prijava za učestvovanje na aukciji šalje se putem Portala OIE – aukcije koji se nalazi na linku.
Pravo na podnošenje prijave imaju sva domaća pravna lica ili preduzetnici koji ispunjavaju uslove za učestvovanje na aukciji propisane Javnim pozivom, a čije se prijave odnose na vetroelektrane odobrene snage 3MW i više ili solarne elektrane odobrene snage 500kW i više.
Tokom faze prijavljivanja, učesnici dostavljaju finansijsku ponudu, ponuđeni kapacitet za snabdevanje krajnjih kupaca u Republici Srbiji i sva dokumenta propisana Javnim pozivom.
Potom Komisija otvara prijavu i razmatra da li su uslovi ispunjeni. Ukoliko je učesnik dostavio sva dokumenta, ponudu i finansijski instrument za ozbiljnost ponude, i zadovoljio sve kvalifikacione uslove, prolazi fazu kvalifikacije i stiče uslov za nadmetanje.
Dalje se otvaraju finansijske ponude samo onih učesnika čije su prijave prošle fazu kvalifikacije, zatim se ponude vrednuju osnovu ponuđene cene i ponuđenog kapaciteta iz ugovora o otkupu, i na osnovu ostvarenih bodova sprovodi se nadmetanje i rangiranje u cilju popunjavanja kvote, kao i raspodelu same kvote među učesnicima.
Maksimalni broj bodova iznosi 100, a način bodovanja i detaljna pravila raspodele kvote bliže su opisani u okviru Javnog poziva.
Na samom kraju objavljuje se konačna rang lista.
Ministarstvo donosi pojedinačna rešenja o dodeljivanju ili odbijanju prava na tržišnu premiju svakom od učesnika. Učesnici potom zaključuju ugovor o tržišnoj premiji sa ovlašćenom ugovornom stranom i dostavljaju novo finansijsko sredstvo obezbeđenja u iznosu od 60 evra po kW kapaciteta elektrane za sticanje statusa povlašćenog proizvođača.
Očekivani rok za realizaciju projekata iznosi najviše 4 godine od dana sticanja statusa privremeno povlašćenog proizvođača, za projekte za koje je pribavljena građevinska dozvola pre sticanja statusa, odnosno najviše 6 godina za projekte za koje nije pribavljena građevinska dozvola.
(EUpravo zato/Ekapija/OIE Srbija)