Evropska unija ukinula je zabranu lova na grlice, ptice poznate po vernosti partneru i blagoj prirodi, čime će ponovo biti dozvoljeno da se love u okviru sportskog lova širom Evrope – uprkos činjenici da je zabrana uvedena 2021. godine dovela do njihovog oporavka.

Prema novim pravilima, lovcima u Španiji, Francuskoj i Italiji biće dozvoljeno da odstreljuju ukupno 132.000 ptica godišnje, iako je ova ugrožena vrsta već gotovo nestala u nekim zemljama, poput Velike Britanije, gde je trenutno najbrže opadajuća ptica. Na globalnom nivou, grlica se vodi kao ranjiva vrsta zbog prekomernog lova i gubitka staništa.

Grlice svake godine lete iz podsaharske Afrike preko Evrope kako bi se tokom leta razmnožavale u severnim krajevima. Tokom tog migracijskog puta, u zemljama poput Španije i Italije često se love iz zabave.

Međutim, trogodišnja zabrana lova u Francuskoj, Španiji i Portugalu rezultirala je povećanjem populacije grlica na zapadu Evrope za 25 odsto.

Prema podacima organizacije BirdLife International, upravo je zabrana lova ključni faktor oporavka. U zapadnom migratornom koridoru – Španiji, Francuskoj, Portugalu i severozapadnoj Italiji – grlice su pokazale znake oporavka. Međutim, u centralno-istočnom koridoru, koji obuhvata Austriju, Bugarsku, Grčku, Italiju, Maltu, Rumuniju i Kipar, gde zabrane nisu adekvatno sprovođene, nikakav oporavak nije zabeležen.

"Grlica je ispunila svoj deo dogovora – kada je ostavljena na miru, populacija je krenula da se obnavlja", izjavila je Barbara Errero iz organizacije BirdLife Europe.

"Ali vlade nisu ispunile svoj deo. Umesto da ojačaju sprovođenje zabrana i zaštite staništa, žure da ukinu moratorijum. To je kratkovido i neodgovorno. Znamo kuda ovo vodi – pravo nazad ka ivici izumiranja. Evropska komisija je morala da ostane dosledna i produži zabranu".

"Ovo je važno kao početak fudbalske sezone"

Sa druge strane, lovci u Evropi tvrde da su napori za obnovu populacije urodili plodom i ističu snažnu kulturnu i ekonomsku vezanost za lov na grlice.

Masimo Buconi, predsednik Italijanske lovačke federacije, rekao je da se grlice tradicionalno love na otvaranju sezone u pokrajini Veneto, nazivajući taj dan "važnim poput početka fudbalske sezone".

"Naravno da ih i jedemo", dodao je. "Lov u Italiji oduvek je bio povezan s kuhinjom."

U Španiji, gde je planiran odstrel više od 100.000 grlica, one se smatraju divljači koja se može loviti "na održiv način", uz obrazloženje da imaju socijalnu, tradicionalnu, ekonomsku, kulinarsku i kulturnu vrednost, kaže Alehandro Martinez iz Kraljevske lovačke federacije Španije.

"Lov u Španiji generiše 6,5 milijardi evra i 200.000 radnih mesta. On predstavlja pokretač razvoja ruralnih područja koja preživljavaju zahvaljujući vrstama poput grlice", rekao je.

Zapisnici sa sastanka Evropske komisije pokazuju da su lideri EU ocenili da su ispunjeni uslovi za "održiv odstrel" – među kojima su dve godine rasta populacije, povećanje stope preživljavanja i postojanje kredibilnih mehanizama za nadzor i sprovođenje lovnih kvota. Komisija je zato odobrila odstrel do 1,5 odsto ukupne populacije grlica u zapadnom koridoru.

"Postignut je konsenzus (uz izuzetak Estonije i organizacije BirdLife) da se ponovo dozvoli lov, uz kvotu od 1,5 odsto. Istovremeno, uticaj lova na brojnost grlica moraće pažljivo da se prati u narednim godinama", navodi se u zapisniku.

(EUpravo zato)