Ako ste se ikada pitali gde se u Srbiji nalazi najdeblje drvo, put će vas navesti na zaštićeni rezervat prirode "Brzansko moravište" u selu Brzan, između Batočine i Jagodine.
Stablo bele topole staro je oko 220 godina, iako je prosek za ovo drvo oko 60. Prema procenama stručnjaka, najšire je stablo u Srbiji.
Morava ga redovno plavi i možda je baš zato, smatraju neki, ekosistem ovde ostao netaknut, pa sa njim i stablo visoko 36,3 metara. Rekordni prečnik „na prsnoj visini” je 3,38 metara, a površina pod krošnjom gotovo devet ari.
Specijalni rezervat prirode "Brzansko moravište" je zaštićeno područje od velikog značaja, odnosno, druge kategorije.
Jedno je od poslednjih očuvanih močvarnih staništa, stari meandr reke Velike Morave.
Od izuzetnog je značaja za očuvanje ukupnog biodiverziteta, a prava retkost je gigantsko stablo bele topole, koje je i zvanično najdeblje drvo u Srbiji.
U Brzanskom moravištu se nalaze i ptice močvarice - na tom prostoru boravi oko 60 strogo zaštićenih vrsta ptica - ali i reproduktivni centar za više vrsta vodozemaca i gmizavaca.
Među vrstama od posebnog interesa za zaštitu izdvajaju se mali vranac, čapljica, gak, siva čaplja, mala bela čaplja, bela roda, crna roda, crnka, orao kliktaš, vivak, žalar slepić, obična čigra, sivi svračak.
Predviđen je prvostepeni vid zaštite oko rezervata u obliku potkovice na lokalitetu Radošinsko polje. U njemu je zabranjena svaka antropogena delatnost koja negativno utiče na ekosistem, poput gradnje industrijskih objekata i slično.
(EUpravo zato/RTK)