Letnja sezona je u punom jeku, ali svi koji nameravaju da uskoro posete neku od evropskih zemalja će se možda neprijatno iznenaditi silnim turističkim taksama.

Grčka ostrva Mikonos i Santorini uvela su jednokratne takse od 20 evra zbog prekomernog broja turista koji utiču na svakodnevni život stanovništva, dok su boravišne takse u Grčkoj ove godine povećane do tri puta. Za apartmane se dnevno plaća između 1,5 do dva evra, umesto 50 centi po smeštajnoj jedinici, a za hotele u zavisnosti od kategorije od četiri do 10 evra.

"To se događa kada ogroman broj turista dolazi i opterećuje lokalno stanovništvo povećanjem cena životnih uslova, pre svega iznajmljivanja stanova, nekretnina, pa i drugih troškova koje trpe lokalci. U Grčkoj je to potpuno jasno, a dva ostrva su se izdvojila u svemu tome - Mikonos i Santorini. Njih ne posećuje mnogo srpskih turista, imamo povremeno pojedinačne manje grupe ili individualne putnike i to neće u nekoj velikoj meri uticati na odlazak naših ljudi", naveo je Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić.

Dodao je da taksi ima i na drugim mestima, a najbolji primer su Venecija i Barselona.

"U Veneciji imamo takođe jednokratnu taksu koja se plaća pet evra, pa se sad pominje da će biti 10 i 15 evra u sezoni i to je takođe pokrenuto sa idejom da se smanji broj dolazaka tokom letnjih meseci", istakao je on.

Kad je reč o Barseloni, Seničić kaže da tamo vlada malo drugačija situacija.

"Ogroman broj turista je doveo do toga da su cene nekretnina za iznajmljivanje skočile u nebesa, što utiče naravno na život lokalnog stanovništva. Cene svih usluga u Barseloni, počevši od najosnovnijih namirnica u prodavnicama, pa do ugostiteljskih usluga su veće i do 30 odsto nego u ostatku Španije i to naravno utiče na narod koji se pobunio", rekao je on.

I pored tih taksi, kako kaže Seničić ta mesta i dalje posećuje veliki broj ljudi.

Barselona
Gužva u Barseloni Foto: muratart/Shutterstock

Kada je reč o boravišnim i ekološkim taksama u Grčkoj, Seničić je rekao da su one uvedene ranije sa idejom da se taj novac usmeri ljudima koji su ostali bez imovine u požarima i poplavama, ali i za izgradnju infrastrukture.

"I te takse su povećane, kada je reč o hotelima - od dva do 10 evra su takse na dnevnom nivou, po jednoj smeštenoj jedinici, po jednoj sobi i to zavisi od kategorije hotela. Za najskupije hotele, sa pet zvezdica, ta taksa iznosi 10 evra dnevno za celu sobu, ne po osobi. Za 10 dana boravka iznosi 100 evra. Ali ako znamo da je prosečna cena u tom hotelu oko 1.600 evra, onda ne verujem da će ta taksa baš uticati mnogo da neko odustane od putovanja", objasnio je Seničić.

Ista je stvar u hotelima sa tri zvezdice, gde je dnevna taksa do četiri evra. Kad je reč o apartmanima, to je uobičajena boravišna i ekološka taksa koja je bila 50 centi do prošle godine po jednom apartmanu dnevno.

"Ove godine je to tri puta poskupelo, ali opet to nisu veliki iznosi. Dakle, 1,5 evro dnevno do dva evra, u zavisnosti od mesta gde se nalazi turista. Od 15 do 20 evra za 10 dana boravka u apartmanu", dodao je on.

Santorini
Santorini Foto: Olga Gavrilova/Shutterstock

Govoreći o letnjoj sezoni, Seničić je rekao da je i ove godine tradicionalno najveće interesovanje za Grčku.

"Zatim za Crnu Goru, Tursku, sever Afrike - Tunis i Egipat su takođe jako zanimljivi, gde postoji veliki broj letova za te destinacije. Zatim Španija i Italija za nešto probirljivije goste. Imamo u našem neposrednom okruženju Hrvatsku koja je zanimljiva za individualce, a Bugarska za istočni deo Srbije, gde postoji jedan dobar odnos cene i kvaliteta", rekao je on.

Dodao je da su sve destinacije poskupele od pet do 20 odsto.

"Najviše je na povećanje cena aranžmana uticala cena avio-prevoza, inflacija i drugi životni troškovi. Kada govorimo o ceni aviona, jedan od razloga jeste što imamo nestabilnost na tržištu naftnih derivata, pogotovo zbog sukoba na istoku i videćemo dokle će to da traje", rekao je Seničić.

Zanimljivo je da je i Norveška uvela turističku taksu. Zbog rekordnog broja posetilaca i sve većeg pritiska na prirodne resurse i lokalne zajednice, uvedena je taksa od 3% na smeštaj.

Kolike su takse u Grčkoj, Hrvatskoj, Francuskoj...?

Grčka

Dnevna taksa 2 evra, a od aprila do oktobra iznosi 8 evra

Hoteli sa jednom ili dve zvezdice i sobe za iznajmljivanje - 2 evra

Hoteli sa tri zvezdice - 4 evra

Hoteli sa četiri zvezdice - 10 evra

Hoteli i vile sa pet zvezdica - 15 evra

Airbnb - 2 evra tokom zime i 8 evra tokom leta

Santorini i Mikonos - 20 evra

Venecija - 5 evra, ali će oni koji kartu kupe najviše tri dana uoči dolaska morati da plate 10 evra. Takođe, broj dana kada se naplata primenjuje proširen je na 54 datuma – uglavnom vikendima između 18. aprila i 27. jula – skoro duplo više nego prošle godine. Plaćanje se odnosi na vremenski period od 8:30 do 16 časova.

Hrvatska - varira od oblasti. Boravak u Opatiji se od 1. aprila do 30. septembra naplaćuje 2 evra po noćenju (za hotele i privatni smeštaj). U Splitsko-dalmatinskoj županiji taksa može iznositi od 1.33 do 2,65 evra u zavisnosti od kategorije smeštaja.

Francuska - širom zemlje je turistička taksa relativno mala: €0,20 – €4,20 po osobi i noćenju, a maloletnici su oslobođeni plaćanja. U Parizu i okolini, zbog dodatnih regionalnih nameta, iznosi su značajno veći, i do 14,95 evra u luksuznim objektima.

(EUpravo zato/RTV)