Da bi sve kuće i stanovi u Nemačkoj bili energetski efikasni i klimatski prihvatljivi do 2050. godine, biće potrebno uložiti oko 1,4 biliona evra, navodi se u studiji objavljenoj u utorak.
Prema zajedničkom istraživanju osiguravajuće grupe Allianz i kreditnog osiguravača Allianz Trade, u četiri najveće evropske ekonomije, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i Španiji, biće potrebna ukupna ulaganja od oko tri biliona evra kako bi se do 2050. godine dostigli ciljevi u oblasti klimatske neutralnosti.
"Dekarbonizacija sektora nekretnina je izuzetno težak izazov koji mora da se reši", rekao je Arne Holcauzen iz Allianz Research-a i dodao da je što ranije delovanje, to bolje.
Prema studiji, stambene zgrade u Nemačkoj su odgovorne za oko 14 odsto emisija ugljen-dioksida, ne računajući indirektne emisije, što ovaj sektor čini značajnim izvorom gasova sa efektom staklene bašte i ključnim za ostvarenje klimatskih ciljeva.
Zbog toga je uveden Zakon o energetskoj efikasnosti zgrada, koji propisuje da svaki novoinstalirani sistem grejanja mora koristiti najmanje 65 odsto energije iz obnovljivih izvora. Međutim, vlasnici nekretnina se već žale na visoke troškove usklađivanja sa ovim zakonom.
Aktuelna koaliciona vlada u Nemačkoj, koju čine konzervativci i socijaldemokrate, najavila je ukidanje zakona, ali kako još nije jasno šta bi ga zamenilo, verovatno će ostati na snazi još neko vreme.
Studija takođe navodi da bi klimatski prihvatljiva renoviranja povećale vrednost nekretnina za oko 0,5 procentnih poena, ali da bi se ulaganja isplatila na duže staze.
"Samo u Nemačkoj, ukupna vrednost sektora nekretnina mogla bi biti veća za čak bilion evra do 2050. godine, uz stvaranje oko 107.000 novih radnih mesta", izjavio je Holcauzen, dodajući da bi nezaposlenost mogla da se smanji u proseku za 0,2 procentna poena.
(EUpravo zato)