Turistički sektor u Grčkoj trenutno prolazi kroz ozbiljnu krizu zbog akutnog nedostatka radne snage, posebno tokom letnje sezone. Iako se država oslanja na strane radnike, njihovo zapošljavanje sve je teže, delom zbog rigoroznih imigracionih politika koje sprovodi aktuelna vlada u Atini, piše DW.

"Već danas bih na kolenima otišla do crkve Megalohari, samo da na vreme pronađem radnika za iduću godinu", rekla je Matina, vlasnica butika na ostrvu Tinosu, misleći na tradicionalno hodočašće koje se svake godine održava 15. avgusta.

Na tom popularnom ostrvu gotovo na svakom izlogu stoji natpis "Traži se osoblje". Iako su plate više nego u Atini i smeštaj je osiguran, radnika nema.

Sporazumi postoje, ali strane radnike koči birokratija

Grčka je prošlog proleća potpisala sporazume s više zemalja, uključujući Jermeniju, Indiju i Filipine, o dolasku 40.000 sezonskih radnika. Ipak, u praksi ti sporazumi slabo funkcionišu, procesi su spori, birokratija komplikovana, a ponude često neprivlačne.

Jedna od retkih koja je uspela da dođe u Grčku je Tamar iz Gruzije.

"Radim ovde već mesec dana", rekla je mlada prodavačica u zlatari na Tinosu.

Grčki uopšte ne govori, ali je vlasnik srećan što je pronašao radnicu.

Prema podacima Udruženja grčkih hotelijera, u ovom trenutku nedostaje najmanje 60.000 radnika u turizmu, od konobara i kuvara do recepcionara i sobarica.

Mladi Grci odlaze, Albanci se ne vraćaju

Predsednik Panhelenskog saveza zaposlenih u turizmu i prehrambenom sektoru Jorgos Hosoglu ističe da je nedostatak radnika rezultat pandemije.

"Suočavamo se s neviđenim nedostatkom kvalifikovanih i iskusnih radnika, posebno u hotelijerstvu i ugostiteljstvu", rekao je Hosoglu.

Jedan od glavnih problema je što radnici nakon sezone imaju pravo na naknadu za nezaposlene samo tri meseca.

"Kako da prežive ostatak godine, naročito sada tokom dugotrajne krize životnih troškova?" upitao je Hosoglu.

Konobari
Foto: tartanparty/Shutterstock

Mladi Grci sve češće sezonske poslove traže u severnoj Europi ili čak na Islandu.

Istovremeno, brojni Albanci koji su decenijama činili okosnicu grčke radne snage sada su pred penzijom ili odlaze u druge zemlje koje nude bolje uslove. Grčkoj, osim 60.000 radnika u turizmu, nedostaje i oko 60.000 radnika u građevini i jednako toliko u poljoprivredi.

Grčka uvela dodatna ograničenja za strane radnike

Uprkos očiglednoj potrebi za stranim radnicima, vlada premijera Kirijakosa Micotakisa se odlučila za stroži pristup. Umesto olakšavanja migracija, fokus stavlja na pooštravanje zakona i obraćanje konzervativnim biračima.

Bivši ministar za migracije Makis Voridis "zamrznuo" je produženje boravišnih dozvola, a novi ministar, Tanos Plevris, poznat po ekstremnim stavovima, odmah se usredotočio na deportacije i ograničenja azila.

"Ko se ilegalno nalazi u našoj zemlji ima dve opcije: zatvor ili povratak", izjavio je Plevris u Kopenhagenu na nedavnom sastanku ministara EU, a ministarstvo je već pokrenulo kampanju s ovom porukom putem društvenih mreža.

U isto vreme, prema podacima grčkog Ministarstva rada, od početka godine u Grčku je ilegalno stiglo 9.000 ljudi, većinom preko Krita.

(EUpravo zato/DW)